Dražba obrazů: Kupka se prodal za 15 milionů, Toyen za 13

V Topičově salónu v Praze se v neděli dražily obrazy. Nejcennějšími obrazy se staly obrazy známých českých malířů Kupky a Toyen

Obraz Františka Kupky s názvem L' Apothéose d' Hélène se v neděli v Praze vydražil za 15 milionů korun, druhý nejcennější obraz surrealistické malířky Toyen Potápeč získal v české aukci nového majitele za 13 milionu korun. Mediafax o tom informovali zaměstnanci z pražského Topičova salonu.

 

Vyvolávací cena obrazu Františka Kupky L'Apothéose d'Héléne z roku 1906 byla 12 milionů korun. Obraz, který se nakonec vydražil o tři miliony více, nabízí milovníkům umění téma Paridova soudu.

 

 

V případě Potápeče se začínalo v dražbě na 9,5 milionu korun. Plátno z roku 1926 je vnímáno jako jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl 20. století. Marie Čermínová alias Toyen jej vytvořila v raném artificielismu, uměleckém směru, který prosazovala na počátku třicátých let společně s Jindřichem Štýrským v Paříži. Své dílo si malířka po celý život schovávala, do dražby se obraz poprvé dostal až po její smrti.


ČTĚTE TAKÉ:

Kupkovy obrazy za miliony vezli ve škodovce!

 

Doposud nejdražším prodaným obrazem malířky je plátno s názvem Spící, za které před rokem nový majitel zaplatil 23,2 miliónu korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

muf tn.cz / Mediafax