Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nezvyklé vylepšení

Nový objev vědců! Díky DVD přehrávači můžete mít konečně bezpečný sex

Sex
Zdroj: isifa.com

Husarský kousek se povedl technologickým kouzelníkům ze stockholmského Královského technologického institutu. Z DVD přehrávače udělali laboratoř, co pozná i HIV!

Mazaní Švédi našli opravdu nezvyklé využití pro lacinou laserovou technologii v přehrávačích. Ta totiž dokáže provádět i složité biochemické testy. A to dokonce tak dobře, že ve vzorku krve pozná i smrtící virus HIV. O objevu informoval britský server theregister.co.uk.


A opravdu to není nadsázka - švédští šikulové přestavěli běžný přehrávač DVD na laserový mikroskop s mikrometrovou přesností. A použili ho na testy HIV, které normálně vyžadují drahé laboratorní vybavení.


"Z obyčejného DVD přehrávače jsme udělali laciný analytický přístroj, který dokáže rozebrat DNA, RNA, bílkoviny i celé buňky," chlubí se Aman Russom ze stockholmského institutu.


A že je přístroj opravdu laciný potvrzují čísla - zatímco ten klasický nemocniční stojí až 30 tisíc dolarů (přes půl milionu korun), přestavět DVD přehrávač vyjde na 200 dolarů (necelých pět tisíc). Navíc se snadno přenáší a dobře ovládá.


Jen jediná věc není jasná - jestli ještě pořád zvládne přehrávat DVDčka s filmy.

pez TN.cz