fotogalerie očima potápěče

HŘÍMĚŽDICKÝ HIGHJUMP: Na dně lomu se skrývá vojenské cvičiště

Lom Hříměždice - co je pod hladinou?
Zdroj: strankypotapecske.cz
Téma:
lom

Každý rok se koná v lomu ve středočeských Hříměždicích velká akce se skoky do vody. Na místo se sjíždí tisíce lidí, aby si vychutnali parádní podívanou a zchladili se. Tato akce hřímeždický lom proslavila a je cílem stále více návštěvníků. Víte ale jak je hluboký a co se skrývá pod jeho hladinou?

V lomu v Hříměždicích se každý rok koná velká akce se skoky do vody. A sjíždí se zde tisíce lidí. Málokdo z nich ale ví, jak je v lomu hluboko, k čemu sloužil a co se dá najít na dně a pod hladinou.

 

GALERIE: Lom Hříměždice

1
/
4
Zdroj: potapeci.com
Vozík na dně lomu v Hříměždicích

 

V lomu se původně těžila žula, jeho hloubka dosahuje nejvýše osmi metrů a v minulosti sloužil i jako cvičiště pro vojáky. Pod molem, které slouží jako dobrý přístup pro potápěče je plošina s kruhovými otvory, ve kterých vojáci zkoušeli prolézat pod vodou. Cvičení simulovalo situaci v zatopeném tanku a vojáci se měli dostat ven otvorem, stejně jako průlezem v tanku.

 

Další zajímavostí, o které se moc neví, je, že na dně by měl stále být důlní vozík a také trubka na prolézání (pravděpodobně také sloužila vojákům pro nácvik).

 

 

Na místě, kde teď stojí houpačka, byl dříve na kladce zavěšen trup vrtulníku, který se dal pootočit nad hladinu vody a vojáci tak mohli trénovat seskok z vrtulníku přímo do vody s plnou výbavou.

 

Lom v Hříměždicích je oblíben mezi potápěči a na jejich webu se dokonce píše o tom, že zde vyrostly dvě generace českých potápěčů.
 

Související témata:
hru TN.cz