Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.10. 2012 19:51
Ničivé živly

Hrozí superbouře i Česku? Co na to říkají meteorologové

Superbouře Sandy ochromila východní pobřeží Spojených států. V noci na dnešek zpustošila nejlidnatější město USA – New York. Další města dále ničí. Větry dosahují rychlosti přes 130 km/h. Hrozí podobně silné vichry i v Česku.

To, že by se nad Českem objevil hurikán není možné, protože tropické cyklóny se tvoří výhradně nad oceány. V Česku sice zaznamenáváme větry s rychlostí i přes 130 km/h, je zde ale významný rozdíl. "V Česku to je pouze nárazového větry. Když mluvíme o rychlosti větru v hurikánu, jedná se o trvalé a intenzivní větry,“ vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.
 


 

"Nárazové větry v případě orkánu Emma nebo Kyrill dosahovaly rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu, ale jak už jsem řekla, jednalo se o nárazový vítr. V našem případě tu tak máme maximálně orkány,“ doplnila Honsová.
 

Podívejte se, jak v Česku na začátku letošního roku řádil orkán Andrea:
 


 

Jaký je rozdíl mezi hurikánem a superbouří?
 

Rozdíl mezi hurikánem a superbouří v podstatě žádný není. Sandy je stále hurikánem, Američané to ale nazývají superbouří, protože nad oceánem se střelit dva tropické cyklóny. "Šli proti sobě a srazili se, tím hurikán nabral na síle,“ uvedla Honsová.
 

Takhle řádí superbouře Sandy

110

Takhle řádí superbouře Sandy

Zdroj: isifa.com

Takhle řádí superbouře Sandy - 5

Hodnocení:

 

Po spojení obou cyklónu začali Američané říkat hurikánu Sandy Frankenstorm.
 

Hurikány dostávají kvůli lepší identifikace a snadnější komunikaci svá jména. Meteorologové je pojmenovávají podle mužských i ženských jmen. První hurikán v oblasti každý rok dostane jméno od A.
 

Dělení hurikánů
Zdroj: Mediafax

 

V průměru za rok vznikne asi 80 tropických bouří, v každé části světa jsou pojmenovány jinak – v Indickém oceánu to jsou cyklony, v jihovýchodní Asii tajfuny a v Atlantském oceánu, Karibiku a Pacifiku to je hurikán.
 

Jména hurikánů tvořících se v roce 2012 v Atlantském oceánu
 

Alberto, Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael, SANDY, Tony, Valerie, William.
 

Jak bude Sandy postupovat
Zdroj: Mediafax

tn.cz / hmr
Reklama