Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ruský pohled?

Jak Čechy vidí Rusové? Co si myslí o Evropě? MAPA PŘEDSUDKŮ

Mapa - Evropa podle Rusů
Zdroj: alphadesigner.com

Před nedávnem jsme si posvítili na to, jak Čechy a Evropu obecně vnímají Američané. Co si však o nás a dalších evropských zemích myslí Rusové? To ukazuje unikátní mapa, která se zabývá předsudky Rusů vůči starému kontinentu.

Mapu, která se na Evropu s nadsázkou snaží dívat očima Rusů, vytvořil bulharský výtvarník Janko Cvetkov. Je součástí celého souboru map, který se nazývá Atlas předsudků a obsahuje třeba Evropu podle Velké Británie, Rakouska nebo Ruska.
 


A jak jsme tedy dopadli? Moc dobře ne: na mapě je Česko charakterizováno nápisem "magoři". Otázkou je, zda jsou na tom líp Slováci. Ti si totiž vysloužili nálepku "bývalí Češi". Maďaři jsou zase z pohledu Rusů Hunové a Němci pro změnu "pokřtění nacisté". A vlastně ani Poláci na tom nejsou dvakrát dobře. Na mapě je najdete jako "šiřitele paniky".Švédsko, které je známé svým otevřeným přístupem k sexu, je zemí "skupinového sexu", zatímco Finové jsou "kňouralové", Norové "arktičtí dobyvatelé" a Dánové "Vikingové". Překvapivě dobře v tomto směru vyšli Nizozemci, jejichž země je (nejen) v očích Rusů "zemí tulipánů". A sousední Belgie by se zase klidně mohla jmenovat "Vafle".
 


Ve Francii podle Rusů žijí "oběti módy", Španělsko je zemí Dona Quijota a Portugalsko je známé jen fotbalovým klubem Benfica Lisabon. Velká Británie je charakterizována jménem Romana Abramoviče, ruského miliardáře, který vlastní slavnou Chelsea. A Island? To je prostě magma.


Oproti tomu Itálie je pokládána za jedno velké nákupní středisko a Švýcarsko za zemi plnou bank. Srby považují Rusové za svá "vnoučata" a Makedonii za "zemi jezer". V Chorvatsku jsou jen samé večírky, Černou Horu ovládá mafie a Albánie, to je zkrátka "země nikoho".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší vtipy na téma Čeči a Slováci

Kolik cizinců v Česku vraždilo a kradlo? Podívejte se na přehled zločinů

Kočičí souboj! Slovenka nebo Češka? Která muže více vzrušuje?
TEST: Znáš česká pořekadla a přísloví?

tn.cz / zdg