Úspěch odborníků

Jak se vlastně hmyz naučil létat? Čeští vědci poodkryli jednu z největších záhad evoluce

Hmyz
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědného muzea v německém Stuttgartu se zabývali jednou z největších záhad evoluce - jak se u hmyzu vyvinula křídla - a měli úspěch.

Odborníci prozkoumali 309 milionů let starou zkamenělinu hmyzu, u níž našli po stranách těla destičkové „kluzáky“ – budoucí zárodky křídel.

Nyní však česko-německý výzkumný tým zveřejnil překvapivou studii prokazující, že tento tvor žil ve skutečnosti na souši a tvořil důležitý mezičlánek ve vývoji hmyzích křídel.

 

„Původní zkamenělinu jsme podrobně studovali a přinesli důkazy o tom, že šlo o suchozemského živočicha, který pravděpodobně tvoří dosud chybějící vývojový článek mezi bezkřídlými rybenkami a křídlatým hmyzem. Podle naší teorie mohl tento tvor plachtit vzduchem za pomoci zploštělých destiček po stranách těla,“ uvedl spoluautor objevu, Pavel Sroka z Entomologického ústavu BC AV ČR.

 

 

Nalezený exemplář tak potvrzuje teorii, že primitivní hmyz nejprve plachtil vzduchem za pomoci jednoduchých destičkových "křidélek", ze kterých se postupně vyvinula skutečná křídla schopná aktivního letu. 

Související témata:
pet TN.cz