Zem ohrožuje obří geomagnetická bouře. Hrozí výpadky navigací

Američtí vědci v noci na středu zaznamenali obrovskou sluneční erupci, která je dosud nejsilnější za tento rok, píše deník USA Today. Elektromagnetické částice, které vyvrhla do kosmu, mohou způsobit výpadek navigací i elektrických a rádiových sítí a narušit leteckou dopravu.

Erupci v aktivní sluneční oblasti 1429 zaznamenal americký Národní úřad pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA), podle kterého nastala v 19:02 hodin východoamerického času, to je ve středu hodinu po půlnoci. Už v neděli jí předcházela jiná, avšak také poměrně silná sluneční bouře.
 

Účinky úterní erupce, považované za nejsilnější svého druhu, by měly být cítit na Zemi od čtvrtečních sedmi hodin ráno východoamerického času (13:00 našeho času). Přetrvávat mají zhruba 24 hodin, poté by však měly na Slunci nastat erupce další.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:


 

Geomagnetická bouře, kterou erupce vyvolala, je podle amerických vědců největší za uplynulých pět let. Nabité částice se k Zemi řítí rychlostí 6,4 milionu kilometrů za hodinu.
 

PSALI JSME:

Apokalypsa v roce 2040! Zabije nás asteroid?
 

Solární bouře mohou pozemní technologie narušit třemi typy záření: magnetickým, rádiovým a radiačním. Tentokrát jde o neobvyklou situaci, neboť všechny tyto druhy působení v tomto případě jsou poměrně silné.
 

Bouře může ohrozit provoz rozvodných elektrických sítí, satelitní navigace či družic, problémy mohou nastat v letecké dopravě v oblasti zemských pólů. Pozorovatelé noční oblohy se mohou těšit na úchvatnou polární záři.
 

"Praští nás to rovnou do nosu," komentoval to Joe Kunches ze střediska NOAA pro předpovědi vesmírného počasí. Erupci s odkazem na klíčový volební den amerických republikánů označil v žertu za "sluneční verzi superúterý".
 

ČTĚTE TAKÉ:

Světové APOKALYPSE jsme se přiblížili, říkají vědci
 

Solární erupce neboli bouře je jev, při němž jasně zářící okolí Slunce (tzv. koróna) vyvrhuje za vysoké teploty elektrony, protony a těžší ionty. Ty se pohybují velkou rychlostí a vytvářejí záření, které reaguje s elektromagnetickým polem Země.
 

Sluneční aktivita se obměňuje v jedenáctiletých cyklech. V tzv. slunečních maximech je počet erupcí vyšší než obvykle. Většinu částic odrazí magnetické pole Země, část jich ale proniká atmosférou a způsobuje magnetické bouře doprovázené vysokou poruchovostí počítačů, poruchami navigace, rušením rádiových vln i výpadky elektrického proudu. V krajních případech mohou bouře zničit satelity a elektrické rozvody.
 

V roce 1989 zůstalo kvůli sluneční erupci bez proudu šest milionů lidí v kanadském Québeku. Loni v listopadu narušila další solární bouře komunikační systémy na Zemi.

 

 

hop/fim tn.cz / Mediafax