Zákrok hned po porodu

Češi operují rozštěp unikátním způsobem. Pomohli i malé Karličce

Karličce jsou dnes tři roky a nikdo nepozná, že se narodila s těžkou vrozenou vadou. Už dvanáct hodin po narození totiž podstoupila unikátní operaci rozštěpu patra a rtu.

"V polovině těhotenství jsme dostali zprávu, že se narodí s kompletním obličejovým rozštěpem,“ prozradila maminka malé Karličky Hana Broulíková.
 

Diagnóza byla pro ni samozřejmě šok. Lékaři jí nabízeli umělé přerušení těhotenství, to ovšem pro Hanu a jejího manžela nepřicházelo v úvahu. "Poté, co jsme zjistili, že je to vada, která je léčitelná tak, aby vedla plnohodnotný život, tak v podstatě bylo rozhodnuto,“ říká paní Hana.
 

Dříve lékaři s operací rozštěpu čekali i několik měsíců, nyní ale lékaři dítě operují brzy po narození. Prvních osm dnů po narození se totiž dětem hojí rány mnohem rychleji a nezůstávají jim viditelné jizvy. "Tady je překvapivé, že dítě je vlastně zahojené během třech dnů,“ uvedl plastický chirurg Jiří Borský.
 

[IMAGEBOX_1089896]Češi zvládli unikátní operaci: Pacient žije zcela bez srdce!

[IMAGEBOX_1089896]


Operace však není úplně bez problémů. Nebezpečná je zejména narkóza u takto malých dětí. "Jsou anesteziologové, kteří jsou specializováni na anestezii novorozenců, a proto jsem zvolil tři pracoviště, kde s tím mají velké zkušenosti a kam dojíždím,“ vysvětluje chirurg.
 

Operace malé Karličky trvala hodinu a půl. Dnes, po třech letech, na ní není nic poznat, přesto ji čeká ještě jedna operace. Děti s rozštěpem totiž musí podstoupit většinou celkem tři.
 

S rozštěpem patra a rtu se rodí jedno dítě z 550. Karlička je ale příkladem toho, že i s touto vadou se dá bojovat.
 

hmr tn.cz / TV Nova