mapa IQ

Kde žijí nejchytřejší lidé a kde nejhloupější? Podívejte se na UNIKÁTNÍ MAPU IQ

Mapa průměrného IQ ve světě
Zdroj: targetmap.com

Který národ je nejchytřejší na světě? A kde žijí vůbec nejhloupější lidé? Na to se pokusil odpovědět portál Bored Panda, který zveřejnil unikátní mapu zemí podle výše průměrného IQ. Jak v žebříčku obstáli Češi?

Údaje na mapě vycházejí z průzkumu britského psychologa Richarda Lynna a finského politického vědce Tatu Vanhanena, kteří zanalyzovali studie o dosaženém IQ ve 113 zemích světa. Na jejich práci pak navázal nizozemský psycholog Jelte Wichters.
 


Průměrný inteligenční kvocient pro jednotlivé země je na mapě barevně rozlišen do šesti kategorií, přičemž nejnižší kategorie je 59 až 67 bodů a nejvyšší 99 až 108. Jak v "žebříčku chytrosti" dopadla Česká republika nebo třeba Slovensko?
 

Rozhodně ne špatně. Průměrné IQ v Česku je podle dostupných údajů 98 bodů, což nás řadí do druhé nejvyšší kategorie (91 až 99 bodů). Stejně jako my na tom jsou třeba Dánové, Francouzi, Maďaři nebo Španělé. Naši slovenští sousedé dosahují v průměru o dva body méně, tedy hodnoty 96.

Evropskými "rekordmany" jsou Italové se 102 body a Švýcaři a Islanďané se 101. Po nich následují obyvatelé Rakouska, Lucemburska, Nizozemska, Norska a Británie (shodně 100). Devětadevadesát bodů "nasbírali" mimo jiné Poláci, Belgičané nebo Němci. Naopak mezi evropské státy s nejnižším průměrným IQ je Litva (91), Bosna a Hercegovina, Albánie a Chorvatsko (shodně po 90) a Srbsko s 89 body.
 

Asi se ptáte, ve které zemi je IQ vůbec nejvyšší. Odpověď? Singapur, malý městský stát v jihovýchodní Asii, kde průměrný inteligenční kvocient dosahuje hodnoty závratných 108 bodů. Na druhém místě jsou Jihokorejci se 106 body a třetí příčku obsadili Japonci se 105 body. Po nich následují již zmínění Italové.
 


Logicky se nabízí také otázka, kde žijí lidé s nejnižším IQ. Souhrnnou odpovědí jsou africké rozvojové státy, které se potýkají s nedostatkem vzdělání, potravin a nezávadné pitné vody. Jmenovitě jde o Rovníkovou Afriku (59 bodů), Kamerun, Gabon a Mozambik (64), Gambii (66), Guineu a Guineu-Bissau (oba 67).

 

ČTĚTE TAKÉ:
Nejlepší vtipy o Češích a Slovácích

Jak jsou na tom s inteligencí zvířata? Tipněte si, které zvíře má nejdelší paměť

Nechceš působit jednoduše? Proměň se!
Krásná nebo chytrá?
Hezká, chytrá, přesto sama? To není fér!
Kouření snižuje inteligenci. TEST ZÁVISLOSTI

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / zdg