Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bič na predátory

Konec strachu? Vědci testují převratný žraločí "repelent"!

Žralok
Zdroj: Thinkstockphotos

Jihoafrická republika začala testovat elektronický kabel, který má odpuzovat žraloky. Cílem technologického experimentu je chránit plavce před napadením těmito mořskými predátory a neublížit žralokům, uvedla agentura Reuters.

Vědci nainstalovali 100 metrů dlouhý kabel v malé zátoce v Kapském městě. Kabel se snaží využít mimořádně citlivý nos žraloků, obsahuje elektrody, které vysílají nízkofrekvenční, nízkonapěťové elektronické pole. To, jak bylo prokázáno, odpuzuje žraloky. Kabel není fyzickou překážkou pro žraloky ani jiné mořské živočichy. V zátoce má být umístěn na pět měsíců.


Technologii vyvinuli odborníci, kteří vymysleli rovněž přenosný přístroj na ochranu potápěčů a surfařů před žraloky. Výzkum kolem zařízení ukazuje, že žraloci se odvrátí, pokud narazí na elektrický proud. Žraloci jsou citliví kolem očí, žaber a nosu a někteří potápěči, kteří s nimi běžně plavou, používají malé obušky, pokud se k nim žraloci dostanou příliš blízko.


Pokud bude technologie úspěšná, mohla by se používat po celém světě. Bude také velkým posunem od žraločích sítí používaných na jihoafrickém pobřeží posledních 50 let. Ty jsou však považovány za nepřátelské k životnímu prostředí.


"Každý plně stojí za tímto projektem, od vlády po ekology, protože to znamená, že méně žraloků zemře kvůli zachycení a zamotání do žraločí sítě," uvedl jeden z odborníků, kteří na technologii pracují, Paul Von Blerk.


Vědci si vybrali záliv, protože se zde v letních měsících žraloci objevují velmi často. V oblasti je také velmi průzračná voda, což jim pomáhá lépe sledovat, zda kabel funguje. Podle Floridské univerzity žraloci usmrtili v období let 2004 až 2013 na jihoafrickém pobřeží 13 lidí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Bláznivá učitelka se fotí se žraloky: Podívejte se na neuvěřitelné snímky

VIDEO: Z pekla štěstí: Chlápek unikl žralokovi o vlásek

tn.cz / ČTK