Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Proč?

Lidstvo odvrací zrak od oblohy, výdaje na výzkum kosmu padají

Observatoř ALMA v Chile
Zdroj: isifa.com

Celosvětové investice do výzkumu vesmíru v roce 2013 poprvé po dvaceti letech poklesly, oznámila ve zprávě o financování výzkumu kosmu britská společnost Euroconsult.

Loni byla na vesmírné projekty vynaložena částka 72,1 miliardy dolarů (asi 1,5 bilionu korun) oproti 72,9 miliardy v předchozím roce. V meziročním srovnání výdaje poklesly poprvé od roku 1995.


Na vině je podle Euroconsultu omezení kosmických výdajů v USA, přestože i loni podíl Spojených států na celosvětovém objemu financí přesahoval polovinu. Washington uvolnil v roce 2013 pro kosmický výzkum částku 38,7 miliardy dolarů, zatímco v dosud rekordním roce 2009 to bylo 47,5 miliardy.


Situaci loni nezachránilo Rusko, které za posledních pět let zvýšilo financování kosmického programu o 30 procent. Je dnes po USA jedinou zemí světa, která dotuje kosmický výzkum ročně částkou vyšší než je 10 miliard dolarů. Víc než miliardu vynakládají Japonsko, Čína, Francie, Německo, Itálie a Indie. Čína, která je v žebříčku osmá, zřejmě v příštích deseti letech své investice výrazně zvýší.


Víc než 100 000 dolarů ročně vynakládá na výzkum kosmu 19 zemí světa, mezi nimi například Jižní Korea, Spojené srabské emiráty, Turecko, Izrael, Nigérie nebo Írán.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Mléčné dráze jsou prý miliardy planet s podmínkami pro život

tn.cz / ČTK