Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zážitek z cestování

Luxus na kolejích! Z Maďarska vyjede legendární Orient Express

Orient Express
Zdroj: isifa.com

Železniční nadšenci s láskou pro nostalgii - a dostatkem finančních prostředků - si brzy budou moci vyzkoušet jízdu luxusním vlakem Orient Express. Na trať z Budapešti do Teheránu ho pošle maďarská železniční společnost Hungarian Railways, napsala agentura AFP.

Ceny jízdenek budou sahat od 10.000 do 23.000 eur (asi 260.000 až 620.000 korun) za osobu. Ovšem cestujícím se dostane "pětihvězdičkového" zacházení včetně alkoholu zdarma až k íránským hranicím; pak už se budou podávat jen limonády a nealkoholické pivo.

 

"Írán se v poslední době začal otevírat Západu, proto si myslíme, že je na podobnou službu ten pravý čas," řekla AFP Marcella Bekeová, obchodní ředitelka odboru Nostalgia maďarských státních železnic.

 

 

První vlak složený z 13 nákladně vyzdobených vagónů z 50. let s kapacitou pro asi 70 hostů vyjede z Budapešti 15. října. Dva týdny trvající cesta ho zavede přes Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko, a poté přes íránská města Šíráz a Persepolis do Teheránu.

 

 

Všechna kupé první jízdy už jsou vyprodaná - obsadili je převážně britští a australští cestující, dodala Bekeová. Ale všichni ostatní zájemci podle ní nemusí propadat panice - na rok 2015 se plánuje pět dalších jízd.

ČTK, ana TN.cz