překvapivý objev

Naše tělo mění teplotu podle toho, jak se zrovna cítíme! MAPY

Mapa emocí
Zdroj: boredpanda.com

Jste naštvaní, šťastní, smutní, překvapení? Cítíte se milovaní, zklamaní nebo máte depresi? Nejen okolí vnímá vaše emoce. Reaguje na ně totiž i vaše tělo, které mění teplotu podle toho, jak se cítíte.

Na tyto velmi silné teplotní "turbulence" se soustředili finští vědci, kteří sestavili mapy lidských emocí, uvedl portál tvnoviny.sk.
 

Teplé barvy označují oblasti zvýšeného pocitu. Modré a černé plochy zase představují snížení smyslového vnímání. Příkladem je deprese či smutek, která jakoby nejvíce chladila lidskou bytost a zabraňovala jí tak jednat a pohybovat se. Pravým opakem je pak štěstí a láska, které dokážou člověka doslova rozpálit.
 

Zajímavostí je, že hněv také rozehřívá končetiny. Dobrovolníci, kteří se zúčastnili výzkumu, se shodují, že tato emoce je jakoby nutila k činu.

 

 

Vědci oslovili 700 různých lidí z Finska, Tchaj-wanu a Švédska, které vystavili celé řadě emotivních videí, obrázků či příběhů. Pak dostali siluety člověka a měli kreslit, kde na těle danou emoci pociťují nejvíce. Tým odborníků dal následně siluety dohromady a zjistil, že do některých míst se trefili většinově. Vědci doufají, že tyto mapy pomohou psychologům při diagnostice nebo léčbě duševních poruch.

 


 

hel TN.cz