Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pro zdraví

Hrozí vám Alzheimer a demence? Udělejte si JEDNODUCHÝ TEST

Demence - stáří
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Témata:

Tyto otázky mohou vypadat opravdu jednoduše, ale nemusí to platit pro každého. Přinášíme vám krátký test, který byl navržen americkými vědci. Má sledovat zdravotní stav starších lidí. Nehrozí vám demence?

Písemný test vám pomůže zjistit, zda vy nebo někdo ve vašem okolí netrpí příznaky Alzheimerovy choroby. Můžete díky němu tuto nemoc odhalit dříve, a tak ji začít brzy řešit a léčit.

 

Starší lidé si mohou udělat test doma a podělit se o výsledky se svým lékařem. Test byl vyzkoušen na 1000 lidí starších padesáti let. Výsledky ukázaly, že 28 procent z nich mělo určité kognitivní poruchy nebo mírnou ztrátu duševních funkcí.Výzkumník doktor Douglas Scharre, ředitel kognitivní neurologie na univerzitě v Ohiu, řekl, že by test mohl vést k dřívějšímu diagnostikování demence. "Pokud se nám podaří tyto kognitivní změny diagnostikovat včas, pak můžeme začít potenciální léčbu mnohem dříve," řekl deníku Daily Mail.

 

 

Přestože test není diagnostikováním onemocnění, umožňuje lékaři, aby snadno sledoval změny v kognitivních schopnostech pacienta tím, že pozoruje, jak se v průběhu času jeho odpovědi mění. Zkuste si pět otázek z testu. Test demence ale nabízí například i Alzheimercentrum ZDE. Své zdravotní problémy a otázky můžete s lékaři rovněž konzultovat v on-line poradně ZDE.

TEST:


1. Chci rozměnit tisícikorunu tak, abych dostal nazpátek jednu stokorunu a zároveň dostal co nejmenší počet bankovek a žádné mince. Jaké bankovky dostanu?


2. Jaký je rozdíl mezi prací průvodce a průvodčího? Popište, co dělají.


3. Kam budou ukazovat malá a velká ručička na ciferníku hodin, pokud je 22:15?


4. Napište čtyři druhy listnatých stromů, pět ras psů a pět druhů zeleniny


5. Pojmenujte předměty na následujících obrázcích
6. Seřaďte následující písmena tak, jak za sebou jdou v abecedě: K, E, Y, B


7. Ve kterém měsící začíná jaro?


Řešení testu NAJDETE ZDE

 

ČTĚTE TAKÉ:

Legendární herec Sean Connery se motá po ulici a neví, kde je. Co se mu stalo?

Petr Hapka nepoznává své blízké. Ztrácí paměť!

Máte v pořádku PAMĚŤ? Udělejte si 4 jednoduché testy!
Alzheimer centrum: jak se tam žije?
Alzheimer: 100 tisíc Čechů má problémy s demencí!

pet TN.cz