Lži a pravdy

Mýty o chřipce a nachlazení. Co opravdu zabírá a co rozhodně nezkoušejte?

Chřipka - ilustrační
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Babské rady, jak bojovat proti chřipce a nachlazení, se přenáší po generace. Ale víte o tom, že některé z nich vůbec nefungují a přesto jsou prezentovány jako účinná léčba. Odhalíme vám všechny mýty!

Divili jste se, že někdy používáte k vyléčení nachlazení nebo chřipky osvědčené rady babiček a ono to pořád nezabírá? Důvod je jednoduchý. Není to špatnou léčbou, ale špatnou radou.


Pořádná dávka vitamínu C - vědci v nedávné studii přišli na to, že dostatek vitamínů sice posiluje imunitu, ale přímý účinek proti nachlazení nemá. Navíc, i když se jím budete snažit předávkovat, tělo přebytečné céčko stejně vyloučí.


Na horečku zabírá hladovění - tak to ani nezkoušejte! Je to přesně naopak. Během horečky je potřeba jíst, abyste měli dostatek energie na boj s onemocněním.


Rýma se přenese líbáním - tuto příjemnou činnost si během rýmy rozhodně nemusíte zakazovat. Viry způsobující rýmu se totiž do těla dostávají nejčastěji sliznicí očí nebo nosu. Proto je potřeba v období těchto nemocí dbát na důkladnou hygienu rukou, přes které se viry na uvedené sliznice mohou přenést.


Během nachlazení je potřeba se teple oblékat - samotná zima nemá s onemocněním nic společného, ale může dojít k prochladnutí organizmu, což oslabuje imunitu a tělo je následně  na nemoci náchylnější.


Nepoddávat se nachlazení a sportovat - tak to v žádném případě! při onemocněních je oslabený imunitní systém a velká fyzická námaha může vést k závažnějším onemocněním, jako je například angína nebo zánět průdušek. V době nachlazení by měl člověk naopak odpočívat a dopřát si dostatečný spánek, který posiluj obranné mechanismy.


Kuřecí polévka při chřipce - tu si klidně dopřejte. Blahodárně bude působit, stejně jako každý horký nápoj, třeba na škrábání v krku, nebo kašel. Zároveň má i protizánětlivé vlastnosti a pomůže tělo hydratovat. Stoupající pára z pořádně horké polévky pomůže uvolnit ucpaný noc.


Máme pro vás i rady, které se nám zatím nepodařilo vyzkoušet, tak buďte první a napište nám reakci, jestli tyto méně známé babské rady zafungovaly.


Termolahev na hrudník - přiložte si ji vždy, když budete cítit, že na Vás něco leze


Vysoká teplota - sníží ji octový zábal nohou. Pokud tato léčba nezabere, můžete zkusit přiložit na hlavu a chodidla tvaroh, který horečku zmírní. 
 

Takto zkoušel babské rady reportér TV Nova Josef Svoboda:
Hořčicová lázeň - pomáhá při nastydnutí. Do umyvadla s horkou vodou přidejte kelímek hořčice. Ponořte si do této lázně alespoň na deset minut nohy. Pak si vezměte teplé ponožky a zalezte si do postele.


Rozmačkaný vařený brambor - pomůže při silné rýmě. Zabalte ho do šátku nebo kapesníku a nechte ho přiložený na čele, dokud nevyhladne.

 

mis TN.cz