Nový objev

Převratný objev! Na okraji SLUNEČNÍ SOUSTAVY našli tajemný objekt

Vesmír
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Dvanáct miliard kilometrů od Slunce objevili vědci růžové zamrzlé těleso. Nejnovější objev naznačuje, že v dané oblasti se zřejmě nachází množství podobných těles.

Jde již o druhé takové těleso, které objevili na okraji sluneční soustavy za planetou Pluto, dlouho považovanou za osamělou. Až dosud byla jediným "obyvatelem" této části sluneční soustavy divná trpasličí planeta Sedna, objevená v roce 2003.

O objevu informuje podrobně čtvrteční vydání odborného časopisu Nature. Astronomové hledali jiné planetky jako je Sedna na okraji sluneční soustavy celé roky. Nový předmět s označením VP113 objevili Scott Sheppard z Carnegieho institutu pro vědu ve Washingtonu a Chad Trujillo z observatoře Gemini na Havaji za pomoci nové kamery, kterou umístili na pozemní teleskop v Chile. Trujillo byl i v týmu, který objevil planetku Sedna.

 

Podobně jako Sedna je VP113 trpasličí planeta. V průměru měří 450 kilometrů, je tedy o polovinu menší než červená a lesklá planetka Sedna. Na rozdíl od ní je růžová a mnohem méně výrazná, proto ji bylo těžké objevit.

 

 

Nejnovější objev naznačuje, že v dané oblasti se zřejmě nachází množství podobných těles, napsala dnes agentura AP. V separátní studii, zveřejněné v Nature, jiný vědecký tým popisuje objev dvojice prstenců kolem tělesa ve sluneční soustavě připomínajícího asteroid. Jde o první objev takových prstenců mimo planet  Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Mléčné dráze jsou prý miliardy planet s podmínkami pro život

Související témata:
pet TN.cz