můžete mu pomoci

Tomáš se nemůže hýbat. Maluje ale nádherné obrázky. Podívejte se

Šestadvacetiletý Tomáš Rybička z Vysokého Mýta je od narození kvadruplegik - neovládá ani ruce, ani nohy. Přesto se naučil hlavou malovat tak, jak to mnozí nedokážou ani zdravýma rukama. Je odkázán na vozík, ten ale dosluhuje. Pomozte mu našetřit na nový.

Život se s šestadvacetiletým Tomášem Rybičkou z Vysokého Mýta nemazlil. Při porodu se mu kolem krku omotala pupeční šňůra a on málem nepřežil. Život se mu nakonec zachránit podařilo, následky jsou ale děsivé – Tomáš nikdy nebude chodit, psát, ani mluvit. Je upoutaný na vozík a odpovídat dokáže jen pohybem hlavy. Doprava ano, doleva ne. Přesto je prý ve svém životě šťastný – zamiloval se do malování. Na otázku, zda opravdu maluje rád hledí doprava a na tváři má patrný úsměv. Tuhle zálibu objevil v Domově pod hradem v Žampachu. "Maluje asi deset let, z toho posledních šest se jeho schopnosti snažíme využít intenzivněji,“ říká Tomášova učitelka výtvarné výchovy Marta Majvaldová.

 

Byla to ona, kdo v Tomášovi objevil talent. Začala se mu věnovat a společně vypilovali metodu, kterou Tomáš kreslí. Na rozdíl od běžných umělců totiž nemůže používat ruce a tak maluje hlavou. V Žampachu mu kvůli tomu dokonce vyrobili speciální pomůcku. Připomíná čelenku s držákem na čele. Do něj učitelka Tomášovi upevňuje štětce, kterými si pak sám malíř nabírá barvu a maluje své obrazy. "Je to naprosto unikátní technika. Nevím o nikom,kdo by takto maloval nejen u nás, ale i v Evropě,“ říká Majvaldová.

 

Tomáše malování chytilo natolik, že namaloval už téměř dvě stě obrazů. Na otázku, zda nejraději maluje krajiny míří hlava opět neomylně doprava. "Krajiny, domy, zámky. A miluje barvy – teplé a křiklavé,“ dodává učitelka.

 

Vypadá to skoro jako idyla, ale není. Tomáš, nadaný kluk uvězněný v nepohyblivém těle, je totiž zcela odkázán na vozík. Navíc ne na obyčejný – ten jeho musí být speciálně upravený. "Tomáš nemůže sedět, proto musí vozík mít speciální postroj, do kterého je Tomáš zavěšený,“ vysvětluje Krasava Šerkopová, charitativní dobrovolnice, která Tomášovo umění jako první objevila pro veřejnost. Byla to ona, kdo jeho obrazy nechal převést na pohlednice a začala je prodávat. Nad jejich kouzlem se prý pozastavují i opravdoví umělci. "Říkají, že maluje jako impresionisté,“ tvrdí Šerkopová.

 

Tomášových obrazů si ale nevšimli jen umělci. Oslovil i agenturu Dobrý den, která obstarává českou databázi rekordů a kuriozit. Tomáše do ní uvedli minulý týden – jako jediného malíře, který hlavou namaloval dvě stě obrazů. Tím ale jejich zájem o svérázného umělce neskončil – naopak, Tomášovi chtějí pomoct. "Když jsme se dozvěděli, že potřebuje nový vozík, rozhodli jsme se zapojit a vyhlásit na něj sbírku,“ říká Luboš Rafaj z agentury Dobrý den.

 

Sehnat je prý potřeba asi sto třicet tisíc. Za ně Tomáš dostane vozík, který mu kromě běžných denních potřeb usnadní například i pro běžné lidi takovou banalitu, jako je návštěva rodičů. "Potřebuje malý lehký vozík, který se vejde například do výtahu,“ vysvětluje Rafaj.

 

Pokud chcete Tomášovi pomoci i vy, stačí poslat jakoukoliv částku na jeho účet, vedený Domovem pod hradem Žampach, kde Tomáš žije. Číslo účtu je 10006-102125664/0600 variabilní symbol 7777.
 

Dušan Vrbecký