Tajemný den

Úplněk a silné erupce na Slunci: Je tu nehorší pátek 13. V DĚJINÁCH!

Neobyčejné erupce na slunci
Zdroj: tvnoviny.sk

Vypadá to jako hrozivá kombinace. Pátek třináctého, navíc úplněk a to rozhodně není všechno. Server ABC News upozornil, že v pátek by mohla narušit činnost satelitů, pozemních komunikací a elektrických sítí neobyčejná sluneční erupce.

Za poslední dva dny totiž byly na povrchu Slunce tři mohutné erupce, které uvolnily množství proudem nabitých částic. Efekt exploze bychom měli pocítit i na Zemi právě dnes, v pátek třináctého.

 

Obrovský mrak by mohl způsobit takzvanou šokovou vlnu. Geomagnetické bouře s množstvím vysokoenergetických protonů by mohla narušit elektrické sítě a satelity GPS.

 

Nad polárními oblastmi může dojít ke změně leteckých tras. Odborníci tvrdí, že bouře může poškodit družice a satelity. Klidně se může stát, že se nikam ani nedovoláte.

 

 

Před necelými dvěma lety těsně minula naši Zemi ničivá sluneční bouře. Možné dopady erupce přirovnávali k dosud největší geomagnetické bouři na naší planetě z roku 1859. Částice z erupce mohly těžko poškodit elektrickou síť či zničit družice na oběžné dráze. 

 

Podívejte se na video:

 

"Kdyby zasáhla Zemi, asi by se vyrovnala té z roku 1859, ale dnešní účinek by byl vzhledem k našim moderním technologiím hrozivý," uvedla v březnu tohoto roku jedna z autorek studie Janet Luhmannová z kalifornské univerzity Berkeley. Slunce podle astronomů v současnosti prochází jedenáctiletým cyklem silné aktivity, pokud k erupcím dochází i několikrát denně, podobná intenzita je však zcela výjimečná.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: TOP 10 spálení na slunci, o které určitě nestojíte

Úžasná Země: Podívejte se na úchvatné fotky přírody

Související témata:
pet TN.cz