Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hello Kitty

Nesmrtelná kočka slaví čtyřicáté narozeniny! Co dostala?

Hello Kitty slaví narozeniny - 8
Zdroj: isifa.com

Poprvé se tahle roztomilá kočička v Japonsku objevila v roce 1974. Hello Kitty oslaví 1. listopadu čtyřicátiny a skromná peněženka, kterou poprvé ozdobila, se od té doby přeměnila v pěkně naditou pokladnici. Jednoduchý čumáček Hello Kitty s věčnou mašličkou na hlavičce, symbol japonské popkultury kawai, za těch 40 let obletěl celý svět a přinesl její mateřské společnosti Sanrio miliardy.

Kdo by si byl v roce 1974 pomyslil, že tato velmi prostě nakreslená postavička s prázdným pohledem, bez tlamičky a jen se šesti jednoduchými tahy znázorňujícími vousy, zažije takový světový úspěch! Hello Kitty je dnes dokonce hlavním tématem velké výstavy otevřené v polovině října v Los Angeles. V červenci měla tato malá kočička vlastní show v Hongkongu a ke čtyřicátinám dostala jako dárek výlet na palubě satelitu Hodojoši-3.

 

Hello Kitty má dnes fankluby v mnoha zemích světa a šťastným majitelům a těm, kdo ji používají jako maskota pro své výrobky, přináší miliardy. Její hlavička se objevuje po celém světě na 50000 různých druzích výrobků, počínaje obyčejnou gumou a konče palubou letadla, přes elektroniku, pera a dokonce obojky pro psy.

 

Podle mluvčího společnosti Sanrio Kazua Tomacua odpovídá zrod Hello Kitty v roce 1974 dokonale tehdejší situaci v Japonsku: "tři desetiletí po válce, která zemi zdevastovala, se Japonsko vzpamatovalo, děti měly pár peněz v kapse a mohly si takovou drobnost dovolit." V posledních letech se Hello Kitty stala symbolem japonské popkultury, která dobývá svět svými kreslenými filmy a mangy.

 

 

Kazumi Kaminangová, které je dnes jednapadesát let, patřila k armádě japonské mládeže, která kouzlu kočičky podlehla. "Když jsem chodila do základní školy, bylo hodně předmětů kawai. Představte si to překvapení, když se objevila Hello Kitty," vzpomíná podle agentury AFP dáma, která dosud sbírá všechny předměty, na nichž se kočička objevuje.

 

Svět Hello Kitty není v žádném případě vyhrazen jen romantickým dívenkám, ale zasahuje všechny věkové kategorie v Japonsku i jinde. A podle mluvčího společnosti Sanrio jejímu kouzlu dnes propadají více dospělí než děti. "Hello Kitty vrací svým způsobem dospělým právo hrát si, dává jim možnost projevit se jinak než v běžném životě," soudí antropoložka Christine Janová, která studuje kulturu kawai.

 

GALERIE: Hello Kitty slaví narozeniny

1
/
8
Zdroj: isifa.com
Hello Kitty slaví narozeniny - 3
 

 

Společnost Sanrio chce v brzké budoucnosti uvést na trh celou škálu produktů Hello Kitty pro muže. Šestapadesátiletá úřednice Noriko Hošinová je rozhodnuta koupit je pro manžela a pro syna. Sama v pozdějším věku propadla "kittymánii". Stačí se podívat na její nehty: na každém je vyobrazena tlamička Hello Kitty. "Mám spousty výrobků s Kitty, v kuchyni, v koupelně, na kabelkách, na spodním prádle, ani je nedokážu všechny vyjmenovat," říká.

 

Ani roky, ani útoky od některých blogerů či obchodní konkurence nedokázaly Hello Kitty ublížit. Letos v létě dokonce společnost Sanrio se vší vážností oznámila, že Hello Kitty není kočka, ale lidská bytost, "malá veselá dívenka se zlatým srdcem".

 

 

A co její vousy a ouška? Mluvčí firmy doplňuje životopis: "její pravé jméno je Kitty White, narodila se 1. listopadu na jihu Anglie ve znamení Štíra. Má dvojče, sestřičku Minny, a žije na jednom blíže neoznačeném předměstí Londýna s otcem Georgem a matkou Marií. A Kitty má dokonce i svého mazlíčka, opravdickou kočičku Charmmy Kitty, a přítele Dear Daniela."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Úžasné video: kočka se stará o slepého psa. Nahrazuje mu oči

Roztomilý drsňák: Minikotě si drze odmítá hrát s maxipsem

TN.cz / ČTK / vem