nepříjemné zjištění

Nová zlá zpráva pro kuřáky! Je horší, než byste čekali

Kuřáci
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Vědci z londýnského King 's College provedli množství výzkumů, které se týkaly lidského zdraví, a dospěli k pro milovníky cigaret nemilému zjištění. Z kouření se blbne.

Výzkum britských vědců realizovaný na vzorku několika tisíc milovníků cigaret totiž potvrdil, že kouření nemá destrukční vliv jen na plíce, ale i vážně poškozuje lidský mozek. Holdování cigaretám ohrožuje paměť, stěžuje schopnost učit se a dokonce i argumentovat. Inteligenční testy dopadly pro kuřáky přímo katastrofálně, uvedl server tvnoviny.sk.


Kuřáci, které vědci v rámci průzkumu testovali, byli ve věku nad 50 let a patří mezi kuřáky, pro které je cigareta součástí jejich každodenního života už dlouhá léta. Tito respondenti se podrobili testům inteligence, které zahrnovaly například to, kolik nových slov se dokáží naučit nebo kolik druhů zvířat dokáží pojmenovat za jednu minutu.
 

Stejnému testování se potom respondenti podrobili znovu o osm let později. A výsledky byly šokující. Dlouhodobí kuřáci dopadly mnohem hůř než lidé, kterým jsou cigarety ukradené. Mnohem hůř se učili, mnohem hůř si pamatovali a hůře na tom byla i jejich celková mentální úroveň.

 

 

Cigarety jsou horší než přejídání se
 

Průzkum kromě toho prokázal i to, že vysoký krevní tlak či nadváha také negativně ovlivňuje fungování mozku, ne však v  tak velké míře, jako kouření.
 

"Lidé by měli být srozuměni s tím, že nesprávná životospráva a špatné životní návyky zanechávají nejen viditelné stopy na těle, ale i na mozku," řekl podle tvnoviny.sk pro BBC Alex Dregan, jeden z expertů, který průzkum vedl.

 

 

"Zdravé stravování a pravidelné cvičení je skvělým způsobem jak předejít kolísání tlaku a zvýšené hladině cholesterolu. Avšak k tomu, aby byl člověk ve skutečně zdravé fyzické a psychické kondici i ve vyšším věku života musí platit, aby zároveň nekouřil, "dodal britský odborník z londýnského King 's College.

hel TN.cz