Stejné oblečení

Novinka v Česku: Prvňáčci v Praze povinně obléknou školní uniformy

První státní škola v Česku v pondělí zavede povinné školní uniformy. Zatím to bude jen na zkoušku a jen pro prvňáčky. Škola si od toho slibuje především zmenšení sociálních rozdílů mezi dětmi.

Školní uniformy nebudou nosit už jen děti v Asii, Americe nebo ve Velké Británie, ale nově i v Česku. Do školních uniforem se v pondělí obléknou prvňáčci v pražské základní škole Františky Plamínkové. Holčičky tak od pondělí budou do školy chodit v růžových uniformách, kluci v modrých.
 

"Mě se ta uniforma moc líbí,“ shodují se Agátka s Kubíkem, kteří v pondělí poprvé vyrazí do školy.
 

Nově zavedené uniformy tvoří jen vrchní část oblečení, jaké kalhoty či sukně budou žáci nosit, už záleží na rodičích.
 

Škola si od zavedení uniforem slibuje zvýšení prestiže školy, ale očekává i menší vnímání sociálních rozdílů mezi dětmi. "Chtěli jsme zavést jednotné oblečení, aby se děti mezi sebou nesrovnávali, kdo má lepší a kdo horší oblečení,“ vysvětluje ředitel školy Jindřich Koudela.
 

Psychologové však říkají, že to příliš nepomůže. "Děti najdou jiná kritéria, jak hodnotit. Existují třeba mobily nebo jiné moderní technologie,“ říká dětský psycholog Václav Mertin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

ZPĚT DO ŠKOLY: Neničte dítě! Co když je vyčerpané?

ZPĚT DO ŠKOLY: Aby učení nebylo mučení...

ZPĚT DO ŠKOLY: Školou nestrašte a další rady

Nové školní uniformy pro prvňáčky bude nyní financovat městská část - Praha 7. Pokud se ale ve škole osvědčí, ve vyšších ročnících si je budou školáci platit sami. "Jeden komplet, to znamená čtyři krátké košile, dvě dlouhé a mikina vyjde na dva tisíce korun,“ řekl ředitel školy.
 


Rodičům by ale platba za školní uniformy nevadily. "Utratili bychom stejně. Když si spočítáte kolik musíte investovat do oblečení normálně, tak ta částka není vyšší,“ vysvětluje maminka Agátky a Kubíka.
 

Právě Agátka a Kubík v pondělí usednou do školní lavice ve školní uniformě.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hmr s přispěním Terezy Šnoblové tn.cz / TV Nova