nezdravá strava

Obezita u dětí způsobí brzkou pubertu! Jaké zdravotní komplikace jim hrozí?

dite_obezita - 4
Zdroj: Thinkstockphotos

Dětská obezita způsobuje předčasnou pubertu. Tvrdí to američtí lékaři z Cincinnati a opírají se o výsledky několikaleté studie, kdy sledovali 1239 dětí z New Yorku, které měly nadváhu a s postupem věku neustále tloustly. Děti se dostaly do puberty v průměru už v 9,7 roku.

Ve většině evropských zemí je výskyt chlapců a dívek ve věku kolem 10 let obézních nebo s nadváhou vyšší než 10 procent. V některých zemích (Řecko, Itálie, Malta) přesahuje počet obézních dětí 30 procent.

 

Brzká puberta může mít závažné zdravotní dopady. U dívek se zvyšuje například riziko vzniku některých onkologických onemocnění, například rakoviny vaječníků, vysoký krevní tlak nebo mají problémy v sexuálním životě. Chlapci mají problémy podobné a přidávají se k tomu psychická onemocnění, alkoholismus či trávicí problémy.

 

Bohužel, ani Česko nezůstává v epidemii obezity pozadu. Nadváha začíná být zásadním zdravotním problémem u českých dětí do 14 let, ale zejména u pubertálních mladistvých ve věku od 15 do 18 let. Jejich počet se za uplynulých sedmnáct let ztrojnásobil.

 

S obezitou v Česku v loňském roce bojovalo více než 30 tisíc dětí, což je třikrát více než v roce 1996. U středoškoláků je nárůst této nemoci ještě markantnější. „V roce 1996 se v České republice s obezitou léčilo pouze 6,1 tisíce pubertálních dětí. Vloni už to bylo více než 20 tisíc,“ uvádějí statistiky.

 

V deseti ze 14 krajů České republiky byl počet obézních na jeden tisíc registrovaných pacientů vyšší, než je průměr. Nejméně tlustých dětí je ve Zlínském kraji, a to 16,2 dítěte a 36,9 dorostence na jeden tisíc registrovaných pacientů. Naopak nejvyšší výskyt obézních dětí byl vloni v Karlovarském kraji, kde je téměř 29 obézních dětí do věku 14 let a 62 dorostenců na jeden tisíc pacientů. Špatně jsou na tom i děti v Jihočeském kraji, kde je rovněž 62 obézních mladých lidí na jeden tisíc obyvatel.

 

Co trápí obézní děti

 

Pohybový aparát: nesprávné držení těla, bolesti kolen, kyčlí a zad, vychýlení páteře, dna, vysoká úrazovost

 

Trávení: pálení žáhy, plynatost, zácpa, jaterní a žlučníkové komplikace, hemeroidy, metabolické poruchy, cukrovka

 

Srdeční choroby: vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol

 

Problémy s pokožkou: ekzémy, vyrážky, strie

 

Spánek a dýchací potíže: syndrom spánkové obstrukční apnoe, zadýchávání

 

Hormonální změny: hirsutismus (nadměrné ochlupení), gynekomastie (zduření prsních žláz)

 

Psychické potíže: nízké sebevědomí, deprese, poruchy příjmu potravy
 

TN.cz