Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Unikátní nález

Objevily se skleněné kuličky Anny Frankové! 70 let po její smrti

Anna Franková
Zdroj: annefrank.org

Takřka 70 let po smrti Anny Frankové, jedné z nejznámějších obětí holokaustu, se objevily skleněné kuličky, se kterými si dívka hrála.

Stalo se to díky tomu, že ještě předtím, než se její rodina začala schovávat před nacisty, Franková dala některé své hračky do úschovy děvčátku ze sousedství. Nyní jsou skleněnky k vidění v Rotterdamu na výstavě o druhé světové válce, uvedla agentura DPA.

 
 
V plechové krabici svěřila Franková nyní 83leté Toosje Kupersové vedle kuliček také čajový servis pro panenky a knihu. Po válce Kupersová věci předala Ottovi Frankovi, otci Anny, který jako jediný z rodiny věznění v koncentračním táboře přežil.
 
 
"Kuličky jsem si směla nechat," říká Kupersová. Plechová krabice poté dlouhé roky ležela ve skříni a žena ji objevila až při stěhování. Nález odnesla do Domu Anny Frankové, amsterodamského muzea, které je zřízeno v domě, kde se židovská dívka i se svými blízkými skrývala.
 
 
 
Anna Franková se narodila v roce 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a o pět let později odešla spolu s rodiči před nacistickým režimem do Nizozemska. Během války se tam rodina několik let skrývala a Anna si vedla deník, který je dnes jedním z nejznámějších svědectví o holokaustu. Nakonec byl však jejich úkryt prozrazen. Anna zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

 

pet tn.cz / ČTK