Odvážný plán

Po zemi by mělo znovu chodit 24 druhů VYHYNULÝCH ZVÍŘAT! Hádejte jakých

Vědci chtějí naklonovat DNA vyhynulých tvorů a přivést je znovu mezi žijící zvířata. Obživnout má kupříkladu mamut, blboun nejapný nebo tasmánský tygr.

Odvážný projekt, který bude stát statisíce dolarů, by tým vědců měl realizovat za finanční podpory National Geographic. . Jurský park ale nehrozí, DNA dinosaurů je příliš stará. Na svět by však vědci chtěli znovu přivést chlupatého mamuta!
 

Také hodlají znovu oživit papouška karolinského, který byl naposledy spatřen v roce 1904. Zelenožlutého krasavce vyhubila kombinace krásného peří, pověst zemědělského škůdce a záhadná nemoc.
 

Mezi další zmrtvýchvstalé by měla patřit zebra kvaga, která se ještě na konci 19. století proháněla po africké savaně, poslední kus ale zahynul v zajetí v roce 1883. A ožít by měl i legendární blboun nejapný nebo-li pták dodo.

 

 

National Geographic vysvětlil, jak chtějí vědci celou záležitost provést. Odeberou vzorky DNA, poskládají je do úplného genomu a vpíchnou do embryí příbuzných živočichů, z nichž původní DNA vyjmou. Australským vědcům se už takto nedávno podařilo naklonovat vyhynulou žábu tlamorodku zázračnou. Žába sice moc dlouho nežila, přesto jde o obrovský pokrok na poli genetiky.

 

Podívejte se, jaká zvvířata by podle vědců mohla znovu chodit po světě:


 

hel TN.cz