Je to možné?

Používáte kosmetiku? Budete mít HLOUPĚJŠÍ DĚTI, tvrdí studie!

makeup - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Ženy, které ve velkém množství používají kosmetické přípravky, například rtěnky a laky i během těhotenství, dělají velkou chybu. Podle nové studie totiž namalovaný obličej rovná se hloupější dítě.

Kontroverzní americká studie se zaměřila na ftaláty, tedy člověkem vytvořené chemikálie, které se kromě kosmetiky nacházejí například i v závěsech do koupelny nebo palubních deskách v autech.


Existuje vážné podezření, že ftaláty při pozření ovlivňují tvorbu hormonů. Do těla se mohou dostat například vdechnutím nebo spolknutím.


Newyorští vědci se zaměřili především na dvojici ftalátů označených jako DnBP a DiBP. Ty jsou mimo jiné "schované" v ručnících, rtěnkách, lacích na vlasy a nehty nebo v různých druzích mýdla.


"Výsledky nás vyděsily. Ukázalo se, že vystavení ftalátům v těhotenství snižuje IQ narozených dětí o šest až sedm bodů. A to už může znamenat rozdíl v dosaženém vzdělání a při hledání zaměstnání," míní profesor Robin Whyatt z Kolumbijské univerzity, který se na studii podílel.

 


Vědci zkoumali 328 newyorských matek a jejich dětí, hladinu ftalátů měřili pomocí vzorků moči, které ženy odevzdávaly ve třech posledních měsících těhotenství.


Pozdější testy následně ukázaly, že děti matek, které měly ftalátů v organismu nejvíc, mají IQ nižší o šest až sedm bodů oproti potomkům žen, které měly ftalátů v tělech nejméně.


Tentýž vědecký tým už v minulosti prokázal nepříznivé účinky ftalátů v raných fázích těhotenství. Děti vystavené chemikáliím měly ve třech letech zhoršený duševní a motorický vývoj oproti svým "nezasaženým" vrstevníkům.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

S hloupým člověkem nemůžete bojovat, zhodnotil Řepka bývalou ženu

Hloupý žert na účet Donutila: Srazilo ho auto a zemřel, píše nechutný vtipálek

pez TN.cz