Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nekončící debata

PŘEPIŠTE UČEBNICE! Ameriku neobjevil Kolumbus! Máme důkaz, tvrdí vědci!

Čínská mapa světa z roku 1418
Zdroj: Twitter

1492. Objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. To se učí na základních školách snad po celém světě. Jenže vědci teď přišli s tvrzením, že to není pravda. A kdo vlastně podle skupiny vědců tento kontinent objevil?

Skupina kontroverzních vědců má mapy, které prý dokazují to, že Amerika byla objevena dávno před rokem 1492. Tedy, kdy k jejím břehům doplul Ital ve španělských službách Kryštof Kolumbus. A právě jemu je přisuzováno prvenství v objevení Ameriky. Jenže možná neprávem!
 

Podle vědce Gavina Menziesa, který svoji teorii popsal v knize "Kdo objevil Ameriku?", totiž o tomto kontinentu věděli Číňane minimálně 70 let před Kolombem. Originály čínských map totiž pochází z roku 1418 a zhotovil je čínský admirál Zheng He, uvádí portál TVnoviny.sk.
 

Nejenže na mapě je americký kontinent jasně rozpoznatelný, ale Zheng He podrobně zmapoval i toky největších řek. "Tradičný příběh o tom, že Ameriku objevil Kolumbus je mýtus," uvedl Menzies pro britský web Daily Mail. Dospěl k tomu společně s dalšími historiky a vědci, originál mapy podle nich je z roku 1418.
 

Toto tvrzení ovšem odmítají někteří další historici, kteří mapu považují za podvrh. Navíc považují Menziesa za pseudohistorika a snílka.
 


Nicméně o tom, že Kolumbus skutečně nebyl objevitelem Ameriky se šíří stále více teorií. Důkaz o tom možná nabízí i samotný Kolumbus či Fernando Magalhaes, který se dostal z Atlantického do Pacifického oceánu. Oba totiž vycházeli z map německého kartografa Martina Behaima, který žil v 15. století a po studiích se stal členem portugalské rady, která organizovala objevitelské cesty. A právě z toho někteří historici a vědci usuzují, že oba mořeplavci nepluli zase tak naslepo, jak je prezenotvanů.
 


Podle další z teorií se snažili Ameriku osídlit kolem roku 1000 Vikingové. Ale ani ti nejspíš nebyli první, někteří historici mluví o tom, že v Americe byli i Římané. V Alabamě se totiž našly mince ze sicilských Syrakus, která byla vyražena okolo roku 490 př. n. l. Další expedici mohli uskutečnit kolem 6. století př. n. l. Féničané, protože v Brazílii se objevilo hned několik fénických nápisů.
 

Další vědci poukazují také na to, že někteří původní obyvatelé amerického kontinentu mají černošské a asijské rysy.

tn.cz / hmr