Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 11. 2014
Zajímavý průzkum

Při řízení jíme více než ve světě! Co ještě za volantem děláme?

Žena jí při řízení
Zdroj: isifa.com

Čeští řidiči za volantem daleko více jedí a pijí, než bývá ve světě zvykem. Nejrozšířenějším prohřeškem je ale telefonování,kterému se věnuje až 80 procent řidičů! Naopak za volantem příliš nejsme na sociálních sítích!

Češi pijí a jedí za volantem mnohem častěji než řidiči jinde ve světě. Zatímco v tuzemsku konzumují nápoje za jízdy tři čtvrtiny řidičů a 56 procent jí, celosvětový průměr je 42 procent, respektive 37 procent. Vyplývá to z průzkumu LeasePlan MobilityMonitor, kterého se zúčastnili řidiči z dvaceti zemí.

 

Nejrozšířenějším nešvarem u českých řidičů je přitom telefonování, kterému se za jízdy věnuje 78 procent. Celkem 29 procent posílá SMS a šest procent se připojuje na sociální sítě. V tomto ohledu naopak Češi zaostávají za kolegy ze západní Evropy, kteří na sociálních sítích brouzdají mnohem častěji. Například v Nizozemsku je za jízdy aktivní na sociálních sítích čtvrtina řidičů. Naopak v USA je to jen jedno procento.

 

Řidiči v průzkumu odhalili také méně častá, o to však zajímavější rozptýlení. Třeba jedno procento českých mužů se za volantem holí. Za svými jemnějšími protějšky ale pánové silně zaostávají, protože dvacet procent českých řidiček se při řízení běžně líčí.

 

 

Nevěnování se plně řízení patří podle policejních statistik spolu s vysokou rychlostí k nejčastějším příčinám dopravních nehod v Česku. Nepozornost často souvisí s používáním mobilního telefonu.

TN.cz / ČTK / hmr
Reklama