Jak to poznat

RÁDCE DO KUCHYNĚ: Na cukroví patří marmeláda nebo džem?

Test - jahodová marmeláda
Zdroj: Martin Chamer

I o tomto víkendu čeká hospodyňky pečení cukroví. Kromě přípravy těsta půjde i o spoustu ingrediencí, mezi které patří také marmeláda. Dáváte na cukroví marmeládu nebo džem? Jak se v tom vyznat?

Marmeláda, džem, ovocná pomazánka, směs, přesnídávka, kompot – jak se jen v těch zavařeninách vyznat? Ačkoli by se mohlo zdát, že džem a marmeláda jsou jedno, není tomu tak.


Džem je směs ovocné dřeně a cukru svařené do vhodné rosolovité konzistence. To může být jak řidší džem s velkými kousky, tak kompaktní stejnorodá hmota. V případě, že je džem označený slovem „výběrový“ nebo „extra“, má být obsah ovoce minimálně 45 % na 100 g výrobku.
 

Slovo marmeláda může být použito pouze tehdy, když se jedná o zavařeninu pouze z citrusových plodů. V minulosti se takto nazývala zavařenina bez kousků, tužší než džem.
 

Ovocnou pomazánku vyhláška nedefinuje, proto pod tímto názvem můžete koupit jak dobrou zavařeninu, tak přeslazenou směs s nízkým obsahem ovoce. A třeba taková povidla mohou být nejen švestková, ale také třeba hrušková nebo jablečná. V minulosti se vyráběla bez přídavku cukru a samotná sloužila místo sladidel v zimě, dnes už je přídavek cukru povolen a jedná se o tuhou zavařeninu s jemnými nebo hrubšími částmi ovoce.

 

 

Kompot je jednoduše ovoce v nálevu či bez něj, konzervované sterilací. Kromě výše jmenovaných se můžete setkat ještě například s klevelou, protlakem nebo ovocnými přesnídávkami – to jsou obvykle směsi jablek a dalšího ovoce oslazené cukrem, zahuštěné a rozmixované tak, aby chutnaly i těm nejmenším. Pod označením KLASA najdete například kvalitní ovocné přesnídávku s meruňkami, broskvemi, jablky nebo jahodami.


O značce KLASA

Národní značku kvality KLASA uděluje kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Tuto prestižní značku spravuje od počátku roku 2004 Oddělení podpory značky KLASA Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). V současnosti mohou spotřebitelé nalézt národní známku kvality KLASA na obalech celkem 1184 produktů od 226 českých a moravských výrobců. Další informace o národní značce kvality KLASA a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.

TN.cz