Všechno je prý jinak

Revoluční studie: Pravidelné pití mléka vás dřív zabije, tvrdí vědci

Pití mléka - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Je mléko skutečně zdraví prospěšné, jak je nám od dětství vtloukáno do hlavy? Podle nejnovější studie švédských odborníků tomu tak úplně není. Na pevnost kostí nemá mléko takový vliv, a dokonce zvyšuje riziko předčasné smrti.

Výživoví poradci doposud doporučovali pravidelnou konzumaci mléka pro dostatečný přísun vápníku, který je důležitý k posilování kostí, čímž předchází jejich lámavosti. Jenže podle nové studie publikované v lékařském časopise British Medical Journal je všechno jinak!

 

Jak ze studie vyplývá, pokud budete pít třikrát denně sklenici mléka, riziko předčasného úmrtí se u vás zvýší dvojnásobně. A dokonce ani vaše kosti nebudou pevnější, mléko údajně v prevenci nefunguje.

 

Do studie bylo zařazeno 61 tisíc žen a 45 tisíc mužů, kteří byli odborníky sledováni 20 let. A výsledek? U lidí, kteří pili tři a více sklenic mléka denně (více než 680 ml), nebyl zaznamenán rozdíl v porovnání k těm, kteří mléko moc nepili.

 

 

"Naše výsledky zpochybňují hodnověrnost doporučení konzumovat vysoká množství mléka jako prevenci zlomenin křehkých kostí. Vyšší konzumace mléka u žen a mužů není spojena s nižším rizikem zlomenin a namísto toho může mít souvislost s vyšším výskytem úmrtí,“ popsal výsledky jeden z autorů studie Karl Michalesson z Univerzity v Uppsale.

 

Britští kolegové jsou však k výsledkům studie opatrní. "Víme, že nízký příjem vápníku (méně než 400 mg denně) je rizikovým faktorem osteoporózy. Je třeba pacienty podporovat, aby konzumovali vyváženou dietu sestavenou z pěti klíčových skupin potravin, mezi něž patří mléko a mléčné výrobky,“ řekla deníku The Daily Telegraph Sue Lanham-Newová z oddělení nutričních věd Univerzity v Surrey. Další odborníci zas uvedli, že jedna studie ještě nic neznamená.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tuto krásku zabily energetické nápoje, pozor na jejich pití!

V Česku pije pivo 9 z 10 mužů. Ale ženy je nebezpečně dohánějí

Související témata:
TN.cz