Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 8. 2013
číslo 5 žije

Robot se zamiloval do výzkumnice, vášnivě ji objímal a odmítl ji pustit z laboratoře

Robot
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Nadšení vědeckého týmu z úspěchu naprogramovaného robota vystřídalo velké překvapení, když se robot zamiloval do ženy, která s ním pracovala několik hodin denně. Vášnivě ji objímal a odmítl ji pustit z laboratoře. Museli ho vypnoutt.

Pracovníci z výzkumného robotického ústavu Akim Toshiba se nejprve radovali z velkého úspěchu. Před deseti měsíci se jim podařilo naprogramovat robota jménem Kenji, humanoidního robota třetí generace, který se naučil přesvědčivě napodobovat lidské emoce. Kenji je dokonce schopen jakéhosi ekvivalentu lásky. Jenže právě tohle jeho naprogramování se zvrhlo, uvedl portál techandfacts.com.
 

Byl naprogramován tak, aby emocionálně reagoval na vnější podněty. Zpočátku mu dali na hraní panenku, kterou několik hodin denně objímal. Když ji potom odnesli z jeho dosahu, robot se po ní začal neodbytně shánět.
 

Co tým Akity Takeshiho nepředpokládal, byly účinky několikaměsíčního učení a opakování stejných úkonů, robot se navíc začal učit sám. Zjistili, že "láska" Kenjiho k panence je čím dál intenzívnější a taky jeho pohled, pokud se na někoho dívá.

 

 

Skutečný problém ale nastal, když s Kenjim začala trávit několik hodin denně mladá výzkumnice, která testovala jeho systémy a nahrávala do něj nový software. Jeden večer se chystala odejít, robot zablokoval východ z laboratoře a neustále ji objímal svými stokilovými hydraulickými pažemi. Ženu osvobodili až dva přivolaní kolegové, kteří museli Kenjiho vypnout.
 

Od tohoto incidentu, vždy když je Kenji aktivován, vrhne se na prvního člověka, kterého vidí, a snaží se ho obejmout. Doktor Takahashi připouští, že bude muset Kenjiho asi trvale vypnout, ale zůstává optimistický. "Je to jen dílčí prohra. Jsem si jistý, že jednoho dne budeme milovat a budeme milováni roboty," prohlásil Takahashi.

 

hel TN.cz
Reklama