ŠÍLENÉ diety českých hvězd: Odborníci před nimi varují!

Zpěvačky Helena Vondráčková a Petra Černocká radí nejíst po páté odpoledne, Halina Pawlowská doporučuje nejíst vůbec a Eva Decastelo zase jen pít šampáňské. Michal David, ale zdaleka nejen on, přísahá na krabičkovou dietu… Co na tyto „nápady“ říká námi oslovená odbornice, nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy Věra Boháčová, která také spolupracuje s portálem Ordinace.cz? Nadšená moc není…

Helena Vondráčková: Nejíst po páté odpoledne

 

 

"Určitě bych doporučovala dávat si větší jídla nejpozději do pěti hodin. Poté už jen jablko, nebo něco menšího,“ doporučuje Helena Vondráčková. Petra Černocká radí něco podobného: "Sice extra problémy s váhou nemám, ale krotit se v jídle samozřejmě musím, když potřebuji nějaké to kilo shodit, tak nejím po šesté hodině.“ Totéž jako přes kopírák říká i Iveta Lutovská: "Doporučila bych pro zhubnutí omezit sladké a tučné jídlo a spíš přidat více zeleniny a ovoce, klasika. Já naštěstí jím, co chci, ale když se mám svléknout do spodního prádla, tak se snažím večer nejíst.“

 

Názor odborníka:

 

Je pravda, že čím později jíme, mělo by být jídlo lehčí. Poslední jídlo by však mělo být cca 4 hodiny před ulehnutím. Pokud nechodíme spát v 9 hodin večer, není důvod přestat jíst už v pět. Dlouhé hladovění (celé odpoledne, večer, noc) organismu neprospívá.
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Cvičení nabité sexem: nahá jóga, flirt dance a salsa

 

Bára Nesvadbová: Jíst jen ovoce

 

 

Bára Nesvadbová pro změnu přísahá na dietu, založenou na ovoci: "Jednotlivé druhy můžete libovolně kombinovat, například kiwi a hrozny, ananas a banán,,, Ten, kdo dietu drží, každý den pije směs ovocných šťáv, enzymů a minerálů. Snižuje se tak chuť k jídlu, ale vyrovnává se hladina cukru v krvi a čistí se trávící trakt,“ prozradila Bára.

 

Názor odborníka:

 

Samotným ovocem může naopak hladina cukru v krvi docela kolísat. Vláknina v ovoci obsažená jistě pomáhá čistit trávicí trakt, může pomoci i se snižováním cholesterolu. Nicméně ve stravě chybí důležité bílkoviny, tuky a řada dalších látek, kterých ovoce není dobrým zdrojem. Je možné ale zařazovat dle výše uvedených zásad tzv. odlehčovací dny, třeba jednou týdně. Důležité je navíc dodržet dostatečný pitný režim.
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Tipy, jak hubnout a neničit si vztah

 

Michal David: Krabičková dieta

 

 

O co jde? Velmi módní tak zvaná krabičková dieta obnáší to, že vám denně kurýr přiveze pět nutričně vyvážených porcí čerstvě připravených jídel přímo na stůl. Vyzkoušel ji např. zpěvák Michal David, který prý zhubl přes 10 kilo. "Nikdy jsem se necítil tak dobře jako teď. V padesáti se člověku v posilovně shazuje hodně těžko. Tato forma mi vyhovuje. Nemusím se dřít na posilovacích strojích, což mě nebaví,“ řekl  Michal David.

 

To zpěvačka Bára Basiková přidala ke krabičkové dietě i posilovnu a shodila 11 kilo: "Doporučuji krabičky, člověk se nemusí o nic starat, kontrolovat hodnoty na potravinách ani obíhat spoustu krámů, aby sehnal čerstvé maso a ryby. Na jídelníčku navíc máme tak různorodá a výborná jídla, která by člověk doma ani sám nedokázal připravit. Mnohdy jsou srovnatelná s luxusními restauracemi,“ popsala Bára, která prozradila i cenu – její dieta ji stojí denně 350 korun.

 

ČTĚTE VÍCE:

Miss Válková: Diety nedržím, plastikám se vyhýbám

 

»Krabičky« vyzkoušel i zpěvák Petr Kolář, který na tuto dietu naučil i svou rodinu: "Nešlo mi tak ani o dietu, ale o přísun zdravých potravin. Jsem na krabičkách závislý přes dva roky. Jí to celá naše rodina, dokonce i děti. Nevím, kolik kil jsem shodil. Vím jen, že ztrácím na objemu. Centimetry v pase i v jiných partiích ubývají,“ řekl Petr.

 

Názor odborníka:

 

Pokud jsou „krabičky“ individuálně přizpůsobené konzumentům a jejich sestavení prošlo rukou odborníka, mohou být vhodným způsobem redukčního stravování. Odpadá „uzobávání“ i jídla ze stánků, strava je pravidelná. Důležité je ale po skončení dodávky krabiček dodržovat zásady životního stylu tak, aby se kila nevrátila zpět. A bez vhodného pohybu, který buduje svalovou hmotu a spaluje tuk, je jakákoli dieta daleko méně účinná.

 

Simona Krainová: Hubnutí pomocí kryolipolýzy

 

 

Simona Krainová hubne díky kryolipolýze, což je liposukce zmražením tukových buněk. "Chodím na kryolipolýzu a jsem spokojená. Když jsem shazovala kila po porodu, tak jediné, co bylo účinné, byla zrovna tato metoda,“ prozradila Simona.

 

Názor odborníka:

 

Hubnutí je dlouhodobý proces založený nejen na shození nadbytečných kilogramů, ale zejména na odbourávání tukových zásob (při zachování svaloviny), na udržení si snížené hmotnosti, naučení se zdravějšímu životnímu stylu a předcházení či ovlivnění dalších případných zdravotních komplikací. Toho není možné dosáhnout bez změny stylu života (stravování, pohyb, příp. ovlivnění míry stresu).
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Štíhlý jídelníček nemusí být dražší! Tipy, jak chytře nakupovat

 

Halina Pawlowská: Nejíst vůbec!

 

 

Halina Pawlowská poradila drastickou metodu: "Necháte se zavřít v Rakousku v jednom hotelu, kde jsou jeptišky a těm zaplatíte za to, aby vám nedaly najíst. Čím víc zaplatíte, tím delší dobu budete o hladu,“ prozradila Halina, která to prý vydržela čtrnáct dní.

 

Názor odborníka:

 

Hladovka je snad nejhorší ze způsobů hubnutí. Tělo nedostává dostatek základních živin a další látek, bez kterých nemůže dobře fungovat, často chybí i tekutiny. Nejlepší cesta, jak si dokonale "rozbourat“ metabolizmus. Jo-jo efekt je zaručený. Může být zdraví hodně nebezpečná. Omezit příjem energie při hubnutí, ano, přestat jíst úplně, ne.

 

Eva Decastelo Pít jen šampaňské

 

 

Poslední metoda, která spočívá v pití bublinek, by se asi leckomu líbila nejvíce. Radí ji Eva Decastelo: "Týden nesmíte nic jíst, jen popíjet šampaňský, když máte hlad, tak se napijete. My to s holkami vydržely tři dny a od té doby nepiju,“ smála se Eva…

 

Názor odborníka:

 

Pití sycených nápojů příliš vhodné není (bublinky zasytí a pijete méně), šampaňského už vůbec. Alkohol podporuje dehydrataci, ukládání tuku. Je v něm mnoho energie (takže hubnoucí nemusí cítit tolik pocit hladu), ale žádné tuky, bílkoviny, vhodné sacharidy, vitaminy, minerální látky, vláknina. Nemluvě o působení alkoholu na vnímání, orientaci apod., takže pro běžný režim dieta i z tohoto pohledu nebezpečná.

 


Věra Boháčová, nutriční specialistka z Fóra zdravé výživy

van TN.cz