Lékařská záhada

Nejzáhadnější mozek světa! Jeho nositel přežil kruté postižení!

Úplně hladký mozek
Zdroj: Adam Voorhes

Když se řekne mozek, okamžitě se nám vybaví mozkové závity a šedá kůra mozková. Jsou ovšem bohužel i nešťastníci, který se mozek nevyvine správně. A svou hladkostí připomíná mozek krysy!

Fascinující a zároveň smutnou fotografii zveřejnil texaský fotograf Adam Voorhes. Zdeformovaný mozek objevil ve sbírkách místní univerzity během focení jiných mozků. Na anomálii upozornil portál Technet.cz.


Porucha mozku, kdy se jeho povrch nezvrásní a nepokryje šedou kůrou, se jmenuje lissencefalie. Jejím následkem je většinou ustrnutí na vývojové úrovni novorozence, průvodním jevem jsou vážné poruchy zraku nebo jeho úplné nevyvinutí.


Ti, kteří se narodí s takhle hladkým mozkem, často umírají velmi mladí a trpí těžkou epilepsií. Jen málokdy se dožijí dospělosti a mají normální inteligenci. Ve zvířecí říši mají podobně hladké mozky například krysy.


Porovnání této Voorhesovy fotografie s jeho dalšími záběry nicméně jasně ukazuje, že zachycený mozek evidentně patří dospělému. Ale není jasné, komu přesně patřil nebo kdo ho do sbírek texaské univerzity věnoval.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naučte svůj mozek novým kouskům s hladinou alfa!
Epilepsie: nebezpečná nemoc, která přichází bez varování
Můj příběh epileptičky
Chraňte svůj mozek. Jablky a čokoládou

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz