Ženy a pilulky

ŠOKUJÍCÍ VÝZKUM: Antikoncepce zvyšuje riziko roztroušené sklerózy o 50 %

Antikoncepce
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Nová studie zkoumala 305 žen s diagnózou roztroušené sklerózy a 3050 bez ní, a došla k závěru, že užívání hormonální antikoncepce může zvýšit pravděpodobnost vzniku roztroušené sklerózy.

Roztroušenou sklerózou trpí především ženy a tato nemoc se u nich rozvíjí mezi 20. a 40. narozeninami. "Výsledky naznačují, že používání hormonální antikoncepce může alespoň částečně přispívat k nárůstu výskytu roztroušené sklerózy u žen," řekla vedoucí výzkumu doktorka Kerstin Hellwigová. Podle nové americké studie, na kterou upozornil deník Daily Mail, však může být riziko až  50%.

 

Nový výzkum byl prezentován na výroční schůzi American Academy of Neurology ve Philadelphii. Doktorka Hellwigová upozorňuje, že výzkumníci neradí ženám, aby nepoužívaly antikoncepci, ale že její užívání může být problematické v kombinaci s ostatními faktory, jako je například obezita.

 

 

Výsledky této studie jsou šokující. Dřívější závěry výzkumů na zvířatech totiž naopak přivedly odborníky k názoru, že ženské pohlavní hormony by mohly nástup roztroušené sklerózy oddálit. Jiná britská studie zase naznačila, že uživatelky antikoncepce měly o 40 procent nižší riziko. Závěry nové studie jsou tedy zcela opačné. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krevní sraženina v mozku: Antikoncepce málem zabila osmnáctiletou dívku!

Související témata:
pet TN.cz