Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Šťastné přistání

Solární letadlo překonalo cestu mezi kontinenty

Vše dobře dopadlo. Letadlo na solární pohon v noci z úterý na středu přistálo v Maroku. Jedná se vůbec o první mezikontinentální let v historii.

Letadlo pilotované Švýcarem Bertrandem Piccarrdem vyrazilo na poslední fázi letu ze španělského Madridu v úterý ráno. Do marockého Rabatu dorazilo po devatenácti hodinách krátce po půlnoci.
 

"V jednu chvíli jsem měl po pravé ruce měsíc v úplňku a po levé ruce slunce, bylo to naprosto úžasné. Na nebi i na zemi jsem viděl všechny barvy duhy,“ prohlásil Piccard.
 

Letadlo Solar Impulse je stejně velké jako jedno z největších dopravních letadel Airbus A340, ale váží jen jako osobní auto. Celkem ho pohání přes jedenáct tisíc solárních článků v křídlech a na ocase. Čtyři motory jsou dobíjeny ještě lithiovými bateriemi, aby letadlo mohlo letět i po západu slunce.
 

[IMAGEBOX_1001313]Letadlem na solární pohon poprvé letí mezi kontinenty
 [IMAGEBOX_1001313]

Solar Impulse na své cestě zdolal 2500 kilometrů, letěl ze švýcarského Payerne s přestávkou v Madridu, poté zamířil do Rabatu. V první části letu letadlo pilotoval André Borschberg, ve španělsku ho vystřídal Piccard.
 

Let do Maroka byl přípravou na cestu kolem světa v roce 2014.

 

hmr tn.cz / Mediafax