Rezignace Svatého otce

Stane se papežem Dominik Duka? Mluvčí pražského arcibiskupství řekl, jaké jsou jeho šance

Papeže Benedikta XVI. dnes čeká poslední pracovní den, večer ve 20 hodin definitivně skončí včele katolické církve. Jaké je zákulisí volby papeže, nebo má nějakou šanci stát se novým papežem český kardinál Dominik Duka? Na to nám v rozhovoru odpověděl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Mluví se o tom, že rezignace je něco nevídaného. Už to někdo učinil někdy v historii?
 

Stalo se to, ale bylo to už ve 13. století, kdy tak učinil Celestýn V. V ostatních případech ale pontifikát skončil úmrtím papeže. Dá se říct, že je to něco nového. Může to souviset i s tím, že se změnil svět, který je rychlejší a klade na papeže vyšší nároky.
 

Jak se vůbec reaguje na tento krok Svatého otce?
 

Nejen křesťané nebo katolíci, ale celý i nekřesťanský svět to přijal pozitivně. Dokonce i kritici papeže to vnímali jako pozitivní zprávu.
 

Kdy bude známo jméno nového papeže?
 

Bylo by dobré, kdyby to bylo do Velikonoc. Žádný termín, do kdy by papež měl být zvolen ale není. Není dokonce ani termín, kdy by mělo začít konkláve. Lze předpokládat, že děkan kardinálského kolegia zítra (v pátek – pozn. red.) vyhlásí, kdy konkláve začne.
 

Jak probíhá volba papeže?
 

Až do 11. století volba probíhala tak, že papeže volil římský lid. Šlo o jakousi přímou volbu, která byla do jisté míry podobná přímé volbě prezidenta. Od 12. století je to jinak. Od té doby volí papeže konkláve kardinálů. To slovo samotné slovo „cum clave“ znamená s klíčem a má charakterizovat, jak to celé probíhá. Volba papeže by měla proběhnout nezávisle na světské moci a zcela svobodně. Papeže nyní volí kardinálové-volitelé. To jsou ti, kteří nejsou starší 80-ti let. Volba probíhá v Sixtinské kapli a je tajná. Papež musí být zvolen dvoutřetinovou většinou.
 


Je možné, aby se papežem stal Čech?

 

Možné to je. Papežem nemusí být zvolen jen kardinál, ale každý, kdo se může stát biskupem. Česká republika má svého kardinála-volitele, kterým je pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ale sám si nedává příliš velké šance, protože v jednom z rozhovorů řekl, že si sám kupuje do Říma zpáteční letenku.
 

Jdou v církevních kuloárech už nějaké informace, kdo by se mohl stát příštím papežem?
 

Kdo bude příštím papežem se pochopitelně neví. Volitelé jsou dokonce přísahou vázáni k tomu, aby o svém favoritu i o tom, koho volili, mlčeli až do konce svého života. Nicméně různá média či odborníci spekulují, kdo by se jím mohl stát. Dokonce se mluví o tom, že by to mohl být někdo mimo Evropu. Každopádně my se to dozvíme až v době, kdy bude skutečně zvolen a až potvrdí děkanovi sboru kardinálů, že volbu přijímá. Ačkoliv v dnešní době existuje celá řada komunikačních nástrojů, tak jediným způsobem, jak se dozvědět, že je papež zvolen tak je skutečně ten kouř z komína Sixtinské kaple.
 


Existuje nějaká kuriozita ze zákulisí volby nového papeže?

 

Nejdelší konkláve trvalo asi tři roky. Bylo to ve Viterbu, bylo to v místě úmrtí stávajícího papeže. Došlo tam k tomu, že lid, který si myslel, že volba trvá dlouhou dobu, rozebral střechu, aby vlivy počasí volbu uspíšily.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr