Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obrovská klika

Manželé našli při venčení psa zlatý poklad za 200 milionů!

Historické mince
Zdroj: Policie ČR
ilustrační snímek

Poklad v podobě vzácných mincí z doby takzvané zlaté horečky našel v loňském roce v Kalifornii manželský pár při venčení psa. Jak dnes napsala agentura Reuters, může jít o největší zakopaný poklad, jaký se kdy v USA našel.

Jeho hodnota se odhaduje na více než deset milionů dolarů (asi 200 milionů korun).


Celkem 1400 zlatých mincí datujících se od poloviny do konce 19. století, je v téměř dokonalém stavu. Našly se v osmi zrezivělých plechovkách loni v dubnu na pozemku šťastného páru, sdělil nyní odborník na mince David McCarthy z firmy Kagin's, na kterou se nálezci obrátili.


"V minulosti byly objeveny potopené lodi s tisícovkami mincí, ale zakopaný poklad tohoto druhu je něco nevídaného," řekl McCarthy. "Nikdy jsem neviděl poklad takové ceny v Severní Americe, ani mince v takovémto stavu."


Totožnost páru ani přesné místo nálezu firma sdělit nechce. Respektuje tak přání nálezců, kteří se obávají, že by na jejich pozemek v severní Kalifornii začali pořádat nájezdy samozvaní hledači pokladů. Pár vyrazil vyvenčit psa, když narazili na zrezivělé kusy plechovek trčící ze země. Zkusili je vyhrabat a tehdy našli zlaté mince a celý poklad.


Nejasné zůstává, kdo zlaté mince vyražené v letech 1847 až 1894 na tomto místě ukryl. Plechovky byly roztroušené na několika místech zahrady v různé hloubce, což naznačuje, že nebyly zakopány najednou. Mince v tehdejší hodnotě 20 dolarů byly v době zakopání zřejmě nové nebo skoro nové.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Británie je na dně, královská rodina má nejméně peněz v historii

tn.cz / ČTK