video ze zoo Zpráva ze zoo

Gorilka Moja bude poprvé maminkou! Jak se na to chystá

Gorilí sedmiletá samička Moja je březí. Šťasntá informace dorazila ze Španělska, kde Moja teď žije.

Dobrá zpráva: Moja je březí! Tuto zprávu uveřejnil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.
 

Moja se narodila jako první mládě gorily nížinné v České republice 13. prosince 2004. Jejími rodiči jsou samec Richard a matka Kijivu. Jméno pochází ze svahilštiny a znamená první. Její kmotrou se stala herečka Dagmar Havlová.Opičák Tatu, který v létě nešťastnou náhodou zemřel v pražské zoo, byl jejím bratrem.
 

Gorilu Moju přemístili loni v listopadu do Španělska, kde nyní žije v zoo Cabárceno. Přesunu se gorilka nejprve dost bránila, ale nakonec se ošetřovatelům podařilo Moju uspat a naložit ji do přepravní klece.


V zoologické zahradě Carbárceno je pravděpodobně spokojená. Mojiným partnerem se tu stal šestadvacetiletý gorilák Niky, který se do parku dostal z cirkusu. Jeho africký původ je geneticky mimořádně cenný.


Podívejte se, jak si v zoo žijí:


 

"Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli. Dostává šanci mít potomstvo," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "Zpráva o její březosti, kterou jsme netrpělivě očekávali, je vynikající, ale do porodu zbývá ještě dlouhá doba. Moja by měla rodit v březnu. Držme jí tedy palce," dodal.
 


 

tn.cz / juz