Statistici slaví

Statistické zajímavosti Česka: Znáte obec s nejkratším názvem? Není to jen Aš!

Statistické zajímavosti
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Když se někoho zeptáte na obec s nejkratším názvem, téměř každý automaticky odpoví Aš. Jenže to není jediná obec jen se dvěma písmeny v názvu. Podívejte se na souhrn i dalších statistických zajímavostí. V našem přehledu najdete například obec s nejdelším názvem, nebo jaká jména či příjmení jsou v Česku nejčastější.

Český statistický úřad slaví 45 let od svého založení, vznikl 8. ledna 1969. V rámci tohoto výročí jsme pro vás připravili souhrn statistických zajímavostí, které dokazují, že statistiky není jen nuda, jak se zpívá v jednom známém hitu.
Dozvíte se například, které obce mají nejkratší nebo naopak nejdelší názvy a to nejen v Česku ale i v jednotlivých krajích.
 

GALERIE: Názvy obcí

1
/
3
Tabulka - Obce s nejdelším názvem

 

Víte, jaký název pro obec nebo část obce se v Česku nejvíce vyskytuje? Je to Nová Ves, těch máme u nás 62. O polovinu méně je Lhot. Pokud ovšem bereme Lhoty i s přívlastky např. Horní, Dolní apod., tak je v Česku právě nejvíce Lhot.
 


 

Je z "Horní, Dolní..." Ano, právě slovo "Horní" se v názvech českých obcí nejčastěji vyskytuje a to 263 krát. "Dolní" ale ještě předběhlo slovíčko "nad".
 


 

Změnu názvu Gottwaldov na Zlín zná snad každý, jenže jsou obce, které změnily název daleko vícekrát. Příštpo na Třebíčsku mezi roky 1869 až 1910 se přejmenovalo hned sedmkrát, od roku 1921 se ale ustálil název právě Příštpo. Sedmkrát se pak měnil název Karviné-Doly.
 


 

Nováková a Novák stále vedou statistiku nejčetnějších příjmení, Novákových je v Česku 35 058, Nováků 33 938. Za nimi následuje příjmení Novotná, Novotný, Dvořáková, Dvořák, Černá, Černý, Procházková a Procházka.
 


 

Nejčastějším jménem v Česku je Jiří, druhý je Jan a třetí je Marie. Desítku nejčetnějších českých jmen zakončuje Tomáš. Podle statistik pak úřady evidují 55 441 variant jmen, z toho 41 185 jmen se v Česku objevuje jen jednou.
 


 

V poslední tabulce jsou zeměpisné zajímavosti České republiky. To, že Praha je největším naším městem je jasné, ale jaká obec je ta nejmenší? Podívejte se...
 

tn.cz / hmr