Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.12. 2013 15:13
magická a nebezpečná

Vánoční JMELÍ! 6 největších pověr a mýtů o této jedovaté rostlině

Jmeli
Zdroj: Isifa / Getty Image
Jmelí se běžně prodává na trhu. Foto: isifa/MAFRA/Martin Horký.

Jmelí bílé, tradiční vánoční ozdoba v mnoha českých domácnostech. O cizopasné rostlině, která roste v korunách stromů, se traduje spoustu pověr. Čtěte, jaké magické schopnosti údajně jmelí má.

Jmelí hrálo důležitou roli v náboženské tradici u mnoha evropských národů. V předkřesťanském období lidé věřili, že ztělesňuje symbol života. V germánské mytologii bylo spjato s bohem jara a plodnosti Baldra. Jmelí prý bylo příčinou Baldrovo smrti.
 

Ze stromu jmelí prý Josef vyřezal kolébku pro Ježíška a Římané z kmene stromu vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Patrně i proto se v křesťanské tradici jmelí udrželo jako celosvětový symbol vánočních svátků.
  

 

Nyní se jmelí používá ve farmaceutickém průmyslu k výrobě léků s protinádorovými účinky a v kosmetice. Ženy ho využijí pro zmírnění menstruačních problémů.

 

Jmelí je ale také jedovaté, zvláště to, které roste na topolech. Toxické jsou i jeho bobule, je proto nutné si dát pozor, aby se nedostalo do rukou malým dětem.

 

Tohle jsou nejznámější pověry kolem jmelí:

 

1. Zavěšuje se nad stůl a šeptá se přání

 

Nejznámější štědrovečerní tradicí je zavěšení jmelí nad stůl. To má zajistit štěstí a požehnání, pokud otec rodiny ráno zavěsí nad štědrovečerní stůl snítku větévek jmelí. Každému se pak splní přání, musí ho ale zašeptat do plaménku první zapálené svíčky na vánočním stromku.
 


2. Počet bobulek určuje míru štěstí

 

Štěstí je ovliněno i množstvím bílých bobulek na jmelí. Čím více jich je, tím bude mít rodina větší štěstí a bohatství. Jmelí přináší štěstí, ale podle pověr jen to darované.

 

3. Líbání pod jmelím utužuje vztah

 

Ze Švýcarska přišel zvyk s líbáním pod jmelím. Partner musí dívku políbit a tím zajistí pevný vztah a plodnost partnerky. Jako symbol prodejné lásky bylo jmelí věšeno na červené lampy nevěstinců.


4. Chrání před uhranutím a požáremJmelí také má chránit před uhranutím, čarodějnictvím a chrání dům před požárem. Je znakem odvahy, zdraví a hlavně plodnosti.

 

5. V půdě zajišťuje dobrou úrodu

 

Rakouští sedláci jmelí zaorávali do první brázdy, to mělo pomoci dobré úrodě.
 


6. Jmelí na dveřích zve k návštěvě

 

Irové si snítku věsí o Vánocích nad dveře, hostům to naznačuje, že jsou kdykoliv vítání a mohou vstoupit bez pozvání.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vykouzlete tradiční Vánoce! KALENDÁŘ příprav
JAK SPRÁVNĚ na tradiční vánoční výzdobu
Udělejte mu sexy Vánoce

tn.cz / bru