České korunovační klenoty

Tajemná svatováclavská koruna: Jsou legendy o její smrtíci moci pravdivé?

Heydrich_koruna
Zdroj: Mediafax / Praha.eu

Legenda tvrdí, že ten, kdo si svatováclavskou korunu nasadí neoprávněně, brzy zemře. Je to skutečně pravda? Nebo je to celé výmysl, který má české koruně dodat mysteriózno? České korunovační klenoty představila šéfka hradního odboru památkové péče Ivana Kyzurová.

Na podzim roku 1941 si šel korunovační klenoty prohlédnout říšský protektor Reinhard Heydrich, s sebou vzal i svého syna Klause. Podle některých si prý oba korunu neoprávněně nasadili. Oba zakrátko zemřeli, přesně podle legendy...
 


 

Heydricha zemřel po atentátu českých výsadkářů 4. června 1942. O tom, že legendě hodně lidí věří, nahrává i fakt, že kat českého národa nezemřel přímo rukama atentátníků, ale až několik dní po atentátu zřejmě na otravu krve. Mnoho lidí tehdy i dlouhá léta potom měla za to, že to právě byla tajemná moc klenotů, která Heydricha zabila.
 

Jeho syn Klaus, kterému údajně Heydrich také korunu nasadil, zemřel 24. října 1943. Jeho mladší bratr Heider sice uvedl, že Klaus nešťastnou náhodou vjel na kole pod náklaďák, ale tomu spousta lidí nevěří. I v tomto případě prý "zaúřadovala" mystická moc svatováclavské koruny.
 

Tolik legendy, ale co na ně říká ředitelka Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Ivana Kyzourová? "To, že by si Heydrich nasadil korunu či ji dokonce nasadil svému synovi jsou legendy, které se nikdy nedokázaly doložit a asi se nikdy nedokážou potvrdit," vysvětluje Ivana Kyzurová, šéfka hradního odboru památkové péče, která byla i hostem páteční Snídaně s Novou. "Lidé legendě věří, protože svátovaclavské koruně přisuzují moc, ochrannou funkci," prohlásila Kyzurová.
 

Ivana Kyzurová, ředitelka Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, byla hostem v páteční Snídani s Novou:
 


 

"Historicky doloženým faktem je, že v listopadu 1941 opravdu zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich navštívil korunní komoru, kde si společně s dalšími zástupci nacistické moci v Čechách, prohlédl korunovační klenoty. Za přítomnosti protektorátního prezidenta Háchy je přijal do své správy," řekla Kyzurová. "Heydrich i Hácha poté měli krátké proslovy, ve kterých řekli, že se jedná o symbolický akt předání moci, kdy se vláda nad českými zeměmi předává do rukou říšského protektora," dodala.
 

Kromě koruny, která je i nejvzácnějším kusem korunovačních klenotů a je osázena drahými kameny a perlami, soubor tvoří ještě královské jablko a královské žezlo. "Jablko a žezlo jsou mladší než svatováclavská koruna, jsou ze začátku 16. století. Objednal si je v roce 1533 jako své osobní klenoty, první Habsburk na českém trůně, Ferdinand I. Ke koruně byly tyto klenoty přičleněny patrně v 17. století," uvedla Kyzurová s tím, že korunu nechal zhotovit Karel IV. v roce 1346.
 

Karel IV. měl ke koruně i jablko a žezlo, které byly odlišné, než ty které k ní patří nyní. "Gotické žezlo a jablko je nyní uloženy ve vídeňské klenotnici," prozradila Kyzurová.
 


Pokud si lidé myslí, že čeští králové nedali bez koruny žezla a jablka ani ránu, jsou na omylu. "Tyto korunovační klenoty králové používali opravdu jen výjimečně, při zcela mimořádných událostí. Pro běžné potřeby měly vyhotoveny ještě další koruny," přiblížila šéfka hradního odboru památkové péče.
 

Výstava českých korunovačních klenotů bude probíhat od 10. do 19. května, denně od 9 do 18 hodin.

tn.cz / hmr