vražedná hudba

Tato píseň už zabila desítky lidí po celém světě! Risknete její poslech?

Odborníci označili skladbu s názvem Ponurá neděle od maďarského skladatele Rezsőa Seresse za nejdepresivnější hudební dílo všech dob. Poslouchat by ji rozhodně neměli lidé s depresemi a sebevražednými náladami.

Maďarský skladatel vytvořil melodii den poté, co ho opustila přítelkyně. Jeho další přítelkyně po poslechu jeho díla s originálním názvem Szomorú Vasárnap spáchala sebevraždu. U jejího mrtvého těla našli lístek s nápisem Ponurá neděle, uvedl server tvnoviny.sk.
 

Rezsô v písni vyjádřil své životní neúspěchy a zvláštním způsobem do ní zakódoval pocity mnoha ztracených, nešťastně zamilovaných a osamocených lidí.Text vytvořil maďarský básník a skladatelův přítel Lázsló Javor, který zvolil takové rýmy, že někteří hudební nakladatelé píseň nechtěli vůbec vydat.


V 30. letech minulého století, kdy skladba vznikla, si kvůli ní vzalo život jen v Maďarsku více než dvacet lidí. V roce 1936 byla vyšetřována sebevražda Josefa Kellera, který v dopise na rozloučenou citoval několik veršů této písně. Krátce nato spáchalo sebevraždu dalších 17 lidí, mnozí z nich se zastřelili přímo při poslechu písně, jiní se utopili v Dunaji, jeden místní šlechtic si Ponurou neděli nechal na přání zahrát v baru, vyšel ven a prostřelil si hlavu.

 

 

Maďarská vláda proto koncem 30. let tuto melancholickou píseň zakázala hrát, ta ale začala zabíjet po světě. V Berlíně se oběsila mladá prodavačka a nechala po sobě její text, mladík v Římě slyšel na ulici žebráka, jak ji zpívá, věnoval mu všechny peníze, co měl, a skočil z nedalekého mostu. V Americe údajně píseň zavinila na dvě stě dalších sebevražd a rádia ji nesměla hrát.
 

Sám autor rovněž ukončil svůj život dobrovolně. V roce 1968 skočil z okna svého bytu. V neděli. Pád sice přežil, ale později se v nemocnici udusil drátem.
 

hel TN.cz