Druhy slz

Není slza jako slza! Slza bolesti, smíchu a po cibuli je vždy jiná, tvrdí vědci

Smutek
Zdroj: isifa.com

Pro všechny, kteří pláčí dojetím u filmu nebo naopak při krájení cibule, máme novinku - roníte pokaždé jiné slzy! Jak je to možné? A je zdravé si občas poplakat?

Dlouhá staletí byly slzy brány jen jako hříčka přírody a věc, kterou lidské tělo vlastně k ničemu nepotřebuje, jenže to je omyl!


Moderní věda ovšem tenhle omyl vyvrátila. Slzy totiž například zvlhčují oční tkáň, bez nich by oči vysychaly. I tady ovšem platí, že všeho moc škodí a pokud znáte někoho, kdo bez ustání a zjevného důvodu pláče, může to být příznak nějaké nemoci. A zdaleka není řeč jen o hysterii.

Studie univerzity v Minnesotě ukázala, že slzy spuštěné emocei přímo zmírňují stres, protože obsahují mimo jiné látky tlumící bolest.


Slzy také vyplavují z těla škodliviny a rčení: Poplač si, pak ti bude líp, tak není jen babská povídačka. Nejzajímavější je ovšem to, že nemáme jen jedny slzy pro každou příležitost.


Chemické složení slz vyvolaných emocemi je totiž jiné než těch, které vám do očí vžene cibule nebo alergie. Slzy smutku od radosti se líší například tím, že jich je víc a obsahují více bílkovin.


Kromě toho tělo slzy používá i jako pojistku v situacích, kdy hrozí, že vás emoce úplně ovládnou a nedokážete je už kontrolovat. Vyplavují totiž z těla adrenalin a další látky, které emoce stimulují.


Poplakat si čas od času proto ničemu neškodí. Ale dejte si pozor, aby jste se nestali obětí slz použitých jako zbraň. Jak známo především ženy rádi používají slzy jako nástroj manipulace, citového vydírání  nebo způsob, jak si prosadit svou.

pez TN.cz