unikátní památka

Tohle bere dech: Město na dně jezera připomíná bájnou Atlantidu. VIDEO

Takhle nějak by mohla vypadat bájná Atlantida, napadne vás při pohledu na zatopené starobylé Lví město v Číně. Pohltila ho voda po stavbě přehrady, ale i po půl století pod vodou si zachovává tajemnou krásu. V tichu hlubin teď možná ještě větší.

Starobylé město Shi Cheng (Lví město) vystavěli lidé v dobách, kdy ještě po Zemi kráčel Ježíš Kristus. Vzniklo mezi roky 25 až 200 našeho letopočtu. Název dostalo podle hory Pěti lvů, která se nad ním tyčí. To vše dodnes zůstalo při starém - hora i město pod ní. Teď ho ovšem skrývá hladina přehrady.
 

Přehradu Číňané postavili v roce 1959 a slouží jako zdroj pro místní vodní elektrárnu. Na hladině umělé nádrže příhodně pojmenované Jezero tisíce ostrovů voda vytvořila asi tisícovku velkých ostrovů a několik tisíc menších. Není divu, že přehrada je proto vyhledávaným rekreačním místem.

 

To nejcennější ale neleží na hladině, nýbrž pod ní. V případě starobylého Lvího města ale nelze mluvit o zatopených troskách. Město je v pozoruhodně zachovalém stavu a ponor k němu je jako výlet o dva tisíce let nazpět.
 

Poprvé po zatopení se k němu vydali potápěči v roce 2001. V hloubce mezi 26 až 40 metry a na ploše 62 fotbalových hřišť objevili dochované domy i s překrásnými detaily výzdoby. Podle potápěčů z expedice National Geographic zůstaly v domech neporušené dokonce i trámy a schodiště.
 

Na místo se dnes lidé dostanou i bez potápěčské výbavy a tréninku. Turistům pohled na zatopené město zprostředkovává speciální ponorka o výšce 3,8 metrů a délce 23 metrů. Vejde se do ní 48 lidí a pravidelně se vydává na výpravy do zatopených míst. V plánu byl sice i podvodní plovoucí tunel, ale od jeho stavby úřady ustoupily, aby nedošlo k poškození potopených památek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Peklo z Ruska: Svatební fotky, které byste si za rámeček nedali

Galerie: Jsou tohle děsivé, nebo naučné hračky?

tn.cz / gar