Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

planeta z vesmíru

Tohle jen tak neuvidíte. Úchvatné pohledy na Zemi z oběžné dráhy! GALERIE

Pohled z pozorovatelny ISS na noční Zemi...

Planetu Zemi mohl z vesmíru jako první spatřit na vlastní oči sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Stalo se tak 12. dubna 1961. Dnes už lidé nad planetou i bydlí. A také ji neustále fotografují. Podívejte se na jejich nejpovedenější fotografie...

Delty řek, pouště, chrlící sopka, svítání či soumrak, polární záře, ozářená noční města - i tak může vypadat Země z vesmíru. Přesvědčí vás o tom fotografie, které pořídili astronauti obývající mezinárodní vesmírnou stanici ISS.
 

ISS je poměrně mladá. První díl stanice, modul Zarja, byl vynesen na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998. Lidé na ISS trvale žijí od roku 2000. Posádka, kterou tvoří šest lidí, se vždy po půl roce obměňuje.
 

 

Jak uvádí encyklopedie Wikipedie, průměrný den pro posádku začíná probuzením v 6:00, následuje ranní toaleta, kontrola stavu stanice. Posádka posnídá, připraví se na denní práci, s řídícím střediskem upřesní denní program a po 8:00 začne s prací. Následuje cvičení, opět práce do 13:00, kdy začíná hodinová přestávka na oběd. Po obědě opět kosmonauti vystřídají cvičení (celkem 2,5 hodiny denně) s prací až do 18:55, kdy se sejdou na konferenci s řídícím střediskem nad programem na příští den, v 19:30 začíná večeře, příprava jídla na příští den, kontrola systémů stanice, večerní osobní hygiena a od 21:30 se uloží do spacích pytlů.
 

GALERIE: Země ve fotografiích z vesmíru

1
/
31
Země ve fotografiích z vesmíru - 27

 

Stanice pluje nad planetou ve výšce 400 km, což je ještě poměrně nízká oběžná dráha. Ani slovo "pluje" není tak úplně přesné. ISS se totiž řítí rychlostí 27 720 km/h a Zemi tak pravidelně oběhne za 92 minut.

 

Po svém dokončení má ISS celkový vnitřní přetlakový objem téměř 1000 m³ a hmotnost okolo 450 tun. Pro všechny moduly je potřeba mnoho energie, která se získává z fotovoltaických článků o energetickém výkonu 110 kW. Rozpětí stanice je108,4 metru a její délka pak 74 metrů.
 

 

S celkovými náklady na výstavbu a provoz odhadovanými roku 2006 na více než 100 miliard dolarů je Mezinárodní vesmírná stanice jednoznačně nejdražším objektem, které kdy lidstvo zkonstruovalo. Ale (nejen) ty pohledy na rodnou planetu určitě stojí za to...

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Exkluzivní svatební cesta: Mila Kunis s Ashtonem Kutcherem se podívají do vesmíru!

Justin Bieber bude natáčet videoklip ve vesmíru!

tn.cz / gar