Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

optický klam

Tohle byste doma nechtěli! Manželé našli za zdí děsivého démona

Ďábel
Zdroj: dalya alberge

Manželé našli ve svém domě nástěnnou malbu Jindřicha VIII. ze 16. století. Když se na ni podívali vzhůru nohama, objevili v ní ďábla!

Britský manželský pár Angie a Rhodri Powellovi chtěli přemalovat svůj dům v obci Milverton. Když začali seškrabávat omítku, objevili skryté malby Jindřicha VIII. v téměř životní velikosti. Byli nadšení. Obzvlášť, když jim experti řekli o jejím národním významu. Ovšem další zjištění jim celou radost zkazilo.


Když se na malbu podívali vzhůru nohama, objevili v ní schovaný portrét ďábla s rohy a kozíma očima. Ďábelská symbolika se ještě více zvýraznila, když se na ní podívali skrz sklo.


"Ďábel se nám v malbě objevil při mírném osvětlení. Můj manžel si všiml obličeje. Oba jsme byli vystrašení. Je to docela nepříjemný pohled. Byla jsem šokovaná. Uvědomila jsem si, že to je ďábel," řekla deníku Dailymail Angie Powell.
Přestože měl být portrét Jindřicha výrazem loajality, skryté poselství naznačuje, že měl na panovníka někdo úplně jiný pohled. Tento dům byl původně majetkem arciděkana z Tauntonu. Nástěnná malba vznikla kolem roku 1530 až 1540, v době, kdy se podle historiků choval Jindřich VIII. velmi nesnesitelně. Malba je téměř 1,8 metrů vysoká a 6 metrů široká a není pochopitelně podepsaná žádným autorem.


Profesor Diarmaid MacCulloch, specialista na životopisy a dějiny církve z Oxfordské univerzity řekl, že v malbě byl optický klam záměrem, protože to pro tuto dobu bylo příznačné. "Takže neexistuje žádný důvod, proč by neměla být tato teorie pravda,"  uvedl pro Dailymail.

 

mis TN.cz