Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Následky ozáření

V okolí Fukušimy zmutovali motýli. Změnili tvar křídel a samičky jsou neplodné

Zmutovaní modrásci
Zdroj: Oficiální zdroj
Vlevo je zmutovaný modrásek travní, vpravo je běžný druh.

Je to 17 měsíců, co světem otřásla jaderná katastrofa ve Fukušimě. Japonští vědci nyní zjistili, že v oblasti zasažené radioaktivitou zmutovali motýli. Většina samiček je nyní neplodných.

Dva měsíce po jaderné katastrofě v březnu 2011 sesbírali japonští biologové 144 motýlů z rodu modráskovitých v deseti japonských oblastech, vzdálených až 70 km od Fukušimy.

 

Tým biologů z Univerzity v Ryukuysu pozoroval sesbírané exempláře v laboratoři. Přitom pozoroval ojedinělé mutace živočichů. Motýlům, kteří byli vystaveni škodlivému záření, narostlo více končetin a změnil se tvar jejich křídel a tykadel. Při laboratorních testech vědci prokázali, že to má souvislost s radioaktivním materiálem. Výsledky vědce překvapily, uvedlo BBC.

 

"Mysleli jsme si, že je hmyz vůči záření velmi odolný," vysvětlil vedoucí týmu Joji Otaki. Jeho tým zkoumá proměny motýlů už přes deset let. "Naše výzkumy teď však dokázaly, že tenhle konkrétní druh je naopak na účinky radiace velmi citlivý," dodal Otaki. Výsledky nejnovější studie dokazují, že záření uniklé při katastrofě životní prostředí velmi ovlivňuje.

 

Mutací navíc přibývá v každé generaci. Šest měsíců po fukušimském neštěstí našli vědci v okolí Fukušimy 240 modrásků. V první generaci objevili vědci defekty u 28 procent motýlů, ve třetí to bylo už více než 54 procent. Navíc většina samiček ztratila schopnost se rozmnožovat.

 

Hrozba pro lidstvo?

 

Vědci zatím nedokáží odhadnout, jak na ozáření budou reagovat lidé, ale uvědomují si, že výsledky japonské studie jsou velmi důležité pro další výzkum. "Tato studie je důležitá a ve svých důsledcích i ohromující i pro člověka," řekl BBC biolog Tim Mousseau z Univerzity v Jižní Carolině. Sám se zabývá dopady záření na živočichy a rostliny. Tyto mutace a změny tvarů, které zjistili v Japonsku nelze vysvětlit jinak než jako účinky ozáření. Japonský vědecký tým nyní plánuje studovat i účinky záření na další druhy.


 

Při zemětřesení a následné vlně tsunami 11. března 2011 byla poškozena atomová elektrárna ve Fukušimě. Jádro se tavilo ve třech reaktorech a radioaktivita zasáhla rozsáhlou oblast. Byla to největší jaderná katastrofa od Černobylu ( duben 1986). Při neštěstí zahynulo asi 20 tisíc životů.
 

tn.cz / muf