Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2012 21:34
senzační pokrok

Vědci naučili potkany s přerušenou míchou znovu chodit

Zdroj: TV Nova

Švýcarští vědci dokázali vrátit pohybové funkce potkanům, kteří měli přerušenou míchu. Hlodavci mohou běhat i překonávat překážky.

Vědci ze Švýcarského technologického institutu ošetřili míchu chemikáliemi a poté jí stimulovali elektrickým proudem. Jinak nehybní hlodavci pak mohli zdolat schody i běhat.
 

Na poraněných místech vyrostly nové nervy, které přemosťují přerušené místo. To by však k pohybu nestačilo. Míchu je třeba ještě stimulovat elektrickým proudem, aby slabý signál z mozku dokázal uvést do pohybu údy.
 

"Zvíře postupně získává schopnost udělat krok, běhat a pak i sprintovat a zdolávat překážky," řekl vedoucí týmu Gregoire Courtine. "Je to zcela neočekávané. Potkani chodí dobrovolně," dodal.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Naděje pro lidi s pleší! Japonci pěstují vlasové kořínky

 

Studie uveřejněná v časopise Science dává naději na léčbu ochrnutí u lidí. Lékaři ve Spojených státech dokázali již loni postavit na nohy Roba Summerse paralyzovaného po autonehodě. Nedokázali mu však vrátit pohybové schopnosti v celém rozsahu.
 

"Největší přínos tohoto experimentu je v tom, že ukazuje možnost téměř úplného uzdravení," řekl Bryce Vissel z Garvan Institute of Medical Research v Sydney.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Další odborníci však varovali, že zranění míchy jsou většinou mnohem komplikovanější než ta, která nyní vědci způsobili pokusným potkanům.
 

cob tn.cz / Mediafax