Rady od odborníků

VÝZKUM lékařů: Opalování ničí mužům spermie. Co se to děje?

Spermie
Zdroj: Oficiální zdroj
Nadměrné opalování může ovlivnit kvalitu spermií.

Pokud chcete mít děti, vynechejte v létě opalování a horké lázně. Tuto radu dávají pacientům lékaři z edinburského Lékařského výzkumného institutu reprodukční medicíny Velké Británie. Vysoké teploty totiž poškozují nejen množství, ale i funkci spermií.

Na klinice, která patří k nejlepším pracovištím na světě, si povšimli poklesu počtu spermií u některých mužů. Šlo především o pacienty, kteří se vrátili z letní dovolené a poté absolvovali terapii. Při vstupním vyšetření, které předcházelo letnímu pobytu v teplých oblastech, byly výsledky spermiogramu u těchto mužů zcela v normě.
 

Spermie dozrávají ve varlatech při teplotě asi o jeden až dva stupně nižší, než je teplota těla. Lidský organismus je adaptován tak, že neustále udržuje v šourku v optimálním teplotním prostředí. Extrémní teploty však přesto mohou vést k poškození produkce spermií.

 


 

"Je třeba si uvědomit, že tak, jako se připravují nastávající maminky na těhotenství úpravou životosprávy a užíváním různých potravinových doplňků, měli by se i budoucí tatínkové věnovat jakési "prekoncepční" přípravě . Kromě obecně známých zásad, mezi které patří zdravá strava či omezení alkoholu a cigaret, sem řadíme právě i vyhýbání se vysokým teplotám včetně slunění. Kromě pobytu v subtropických oblastech ale negativně působí i časté návštěvy sauny nebo nošení těsného oblečení, zejména v letních měsících," tvrdí MUDr. Eva Dogoši, která vede poradnu na www.ulekare.cz.


Ve vědeckých studiích, které se zabývaly účinkem tepla na mužský pohlavní systém, bylo prokázáno také významné poškození funkce varlat a spermií při teplotách 38, 40 a 42 °C. Vysoká teplota může způsobovat zlomy DNA v buňkách, které se po oplození projevují poruchami dělení a vývoje embrya.

 

 

Vzhledem tomu, že se spermie vyvíjejí ve varlatech 72 dní, je nutné dbát na správné načasování odběru spermií pro IVF. Je nutné si uvědomit, že spermie získané při IVF zrály ve varlatech téměř osm týdnů. Během horké letní dovolené mohlo dojít k přechodnému útlumu tvorby spermií, který se pak projeví v odstupu dvou měsíců.

 

 

Vysoká teplota tak ovlivňuje nejen počet, ale hlavně kvalitu spermií. Poškození genetické informace spermie teplem při nadměrném slunění může znamenat defektní vývoj embrya po oplození a někdy může být příčinou selhání IVF.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Opalování nahoře bez nebo ne? Sexy zážitek, ale pozor na zdraví!

7 kroků k výběru správných slunečních brýlí

10 zásadních otázek před nákupem slunečních brýlí

Ochranné faktory v opalovacích krémech – fakta a fikce
 

TN.cz