co jste nevěděli

Výzkum o žvýkání žvýkačky: Překvapí vás tato fakta

Žvýkačka
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Žvýkání žvýkaček není dobré jen na osvěžení dechu. Výzkumy naznačují, že má obyčejná žvýkačka množství zdravotních výhod, které vás zřejmě příjemně překvapí.

Potvrdilo se, že žvýkání není jen příjemným zvykem, ale naopak společenským zlozvykem, který ale příznivě ovlivňuje naše zdraví.
 

Výsledky vědeckých výzkumů ukázaly, že je žvýkačka výborná na paměť, snížení stresu, zvýšení soustředění i zlepšení trávení, informuje server vyšetrenie.sk. Její velkou výhodou je fakt, že snižuje neovladatelné chutě na jídlo, takže je výborným pomocníkem při snižování hmotnosti. Podívejte se , jak pozitivně ovlivňuje naše zdraví.
 

Zlepšuje paměť
 

Psychologové jsou přesvědčení, že obyčejné žvýkání žvýkačky může mít vliv na zlepšení paměti a zvýšení kognitivních schopností. Nedávný výzkum zjistil, že studenti, kteří žvýkali při písemných zkouškách ve škole, dosáhli lepší výsledky jak ti, kteří žvýkačku nežvýkali.
 

Jak to funguje?
 

Všechno se vysvětluje aktivací žvýkacích svalů, které ovlivňují i aktivaci paměti. Žvýkání žvýkačky nepřímo prokrvuje svaly v okolí mozku, ba co víc, zvyšuje přítok krve do mozku až o 25 až 40 procent. Navíc se žvýkáním zvyšuje tepová frekvence, která zlepšuje dodávku kyslíku do mozku a tím zlepšuje kognitivní schopnosti.
 

Žvýkání zrychluje srdečný tep a krevní tlak tak, že se přitom probouzí zároveň levá i pravá hemisféra mozku. Proto se zlepší soustředění, máte lepší paměť a nejste ospalí.
 

Snižuje příznaky stresu
 

Psychiatři a psychologové se domnívají, že může žvýkání též snížit nervové napětí. Dalším plusem je, že se můžete zbavit frustrace a podráždění.
 

Nedávný výzkum dokonce ukázal, že rytmickým pohybům čelistí se u člověka snižuje stres. Při žvýkání člověk obvykle relaxuje, není nervózní, je naopak uvolněný a spokojený.
 

Pomáhá snižovat hmotnost
 

Díky malému množství kalorií (5 až 10 kalorií v jedné žvýkačce) se ze žvýkačky jednoznačně netloustne. Dokonce díky ní toho sníte méně.
 

Pravidelným žvýkáním žvýkačky bez cukru se jim snížila chuť na jídlo. Navíc, podle některých vědců můžete zhubnout za hodinu okolo 11 kalorií a pravidelným žvýkáním žvýkačky můžete shodit až 5 kilogramů.
 

Zlepšuje trávení
 

Žvýkačka zlepšuje produkci slin, které podporují častější polykání. Tím zabraňují kyselině, aby se dostala ze žaludku zpět do krku, takže odstraňuje pálení žáhy. Zkuste si dát žvýkačku po každém jídle, bude se vám lépe trávit a pálení žáhy může být minulostí.
 

Další výhody žvýkačky
 

Žvýkačka má i množství jiných zdravotních výhod. Čistí zuby, zabraňuje vzniku zubního kazu, chrání před zánětem středního ucha a dokonce je výborná na kinetózu – dokáže zabránit zvracení a nevolnosti při cestování autem, autobusem, vlakem nebo letadlem.
 

fim TN.cz