Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tajemný gen

ZÁHADA: Dívka odmalička necítí žádnou bolest! Jak je to možné?

Dívka
Zdroj: isifa.com

Bolest je sice věcí nepříjemnou, ale lidskému tělu říká, na co by si mělo dát pozor. Jedna dívka z Německa ale už od narození žádnou bolest necítí.

Dívka, o jejímž případu informoval odborný časopis New Scientist, sice nevnímá bolest, hmat má ale v pořádku. Někdo by si mohl říct, že má díky tomu jednoduchý život, opak je ale pravdou: Může se snadno popálit a utrpět vážná zranění. Nedokáže totiž rozpoznat, je-li něco na dotyk příliš horké.
 

Němečtí badatelé porovnávali genetickou sekvenci (strukturu) dívky se sekvencí jejích rodičů, kteří však bolest cítí stejně jako všichni ostatní. Doufají, že rozkrytí této záhady povede k vývoji nového typu léků, které by fungovaly na základě blokování signálů bolesti.
 


Genetik Ingo Kurth z fakultní nemocnice v durynské Jeně porovnáním genových sekvencí dívky a jejích rodičů zjistil změny v genu zvaném SCN11A. Právě tento gen zodpovídá za rozvoj kanálů v nervech, které "rozpoznávají" bolest.
 

Těmito kanály procházejí ionty, čímž dochází ke vzniku elektrických nervových impulzů, které se přenášejí do mozku. A tyto impulzy způsobují, že náš mozek bolest cítí. Mutace zmíněného genu znamená, že se u dívky nevytváří náboj, který neurony potřebují k přenosu elektrického impulzu. To má pak za následek, že necítí žádnou bolest.
 


Aby vědci své domněnky potvrdili, otestovali schopnost (ne)cítit bolest na myších, do jejichž těla zmutovaný gen SCN11A vložili. A co zjistili? Že tyto myši byly na rozdíl od těch "normálních" mnohem náchylnější k různým zraněním, což nahrává předpokladu, že také bolest nepociťovaly.
 

Vrozená necitlivost na bolest (CIP) je vzácným jevem, při kterém lidé sice cítí dotyk, avšak nikoliv bolest. Ve vědecké literatuře je celosvětově popsáno jen dvacet takových případů. U lidí, kteří neregistrují bolest, často dochází ke zraněním a infekcím, které však bez povšimnutí a léčby mohou představovat vážný problém.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nemoci, které děsí lékaře. Podívejte se na medicínské horory!

tn.cz / zdg